Heger zkrátí čekání na operace. Někde budou mít problém

Radek Nohl Radek Nohl
2. 4. 2012 17:00
Již nyní je jasné, že některé nemocnice budou mít s dodržením čekacích dob problém
Foto: Jan Langer

Praha - Čekací doby na některé plánované operace se zkrátí.

Ministerstvo zdravotnictví Leoše Hegera totiž posílá do vlády dokument, který má od roku 2013 maximální doby uzákonit. Už nyní je ale jasné, že mnohé nemocnice budou mít s dodržením termínů problém.

Tady je konkrétní příklad: zatímco ve Fakultní nemocnici Ostrava čekají nyní pacienti na výměnu kyčelního kloubu klidně i 2,5 roku, ministerstvo chce, aby to bylo nově maximálně devět měsíců.

A třeba v Nemocnici Na Bulovce se čeká na mamografický screening v průměru tři měsíce. Podle návrhu Hegerova úřadu to budou moci být pouze dva měsíce.

"Vycházeli jsme z reálných možností. Nové maximální čekací doby na operaci by neměly způsobit revoluci," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pojišťovny za péči nechtějí platit

Maximální čekací doby

  • výměna kyčelního a kolenního kloubu - maximálně 35 a 52 týdnů
  • vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci - 3 týdny
  • mamografický screening - 8 týdnů
  • operace šedého zákalu - 12 týdnů
  • artroskopie - 8 týdnů
  • denzitometrie - 16 týdnů
  • endoskopické vyšetření - 4 týdny
  • roztroušená skleróza (zahájení léčby) - 4 týdny
  • Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Nový systém povede k tomu, že tam, kde se bude čekat na operaci nebo vyšetření příliš dlouho, pojišťovna se zdravotním zařízením danou péči nenasmlouvá, nebo doporučí pacientovi, aby šel jinam, kde se na daný zákrok nečeká tak dlouho.

Novinka má odstranit i současné problémy, kdy například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze čekají pacienti až tři měsíce na to, než je s nimi zahájena léčba roztroušené sklerózy.

Podle ministerstva je to kvůli některým pojišťovnám, jež odmítají jejich léčbu platit.

Jednou z nich je i VZP. "Už s ní jednáme, vypadá to, že se brzy dohodneme," říká ředitelka nemocnice Dana Jurásková. 

Hegerův úřad však podle svého materiálu chce, aby pacienti s roztroušenou sklerózou čekali na zahájení léčby maximálně čtyři týdny.

"Nemyslím si, že se nám to podaří výrazně snížit. Přeci jenom se musíme postarat o zhruba dva tisíce pacientů s touto nemocí, kteří k nám jezdí z různých koutů republiky," podotkla Jurásková.

Lékárna do 45 minut od domova

Pokud se však v budoucnu maximální čekací doby nebudou dodržovat, budou mít zdravotní pojišťovny podle Hegerova poradce Pavla Vepřka problém.

"Stát jim bude moci dát pokutu, která může jít až do milionů korun," uvedl Vepřek.

Heger také navrhuje, že lidé budou muset mít lékárnu 45 minut od domova, chirurgické oddělení 45 minut, kardiolog bude muset být vzdálený maximálně hodinu a třeba psychiatr má být s dojezdem maximálně do dvou hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy