Heger se s odbory neshodl, lékařské bouře pokračují

Radek Nohl Petr Holub, Radek Nohl
31. 1. 2011 19:04
Požadavky připomínají vazalský úvazek, řekl ministr zdravotnictví po jednání
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger odmítl návrh, kterým Lékařský odborový klub podmiňoval konec protestů.

"Obdrželi jsme návrh smlouvy, který vrací veškerá jednání zpět," prohlásil po skončení jednání.

Lékaři dokumentem reagovali na nabídky, které jim ministr učinil v pátek.

"Návrh dohody, kterou nám LOK s Českou lékařskou komorou předložili, má vysloveně ultimativní charakter a odpovídá vazalskému závazku," nechal se slyšet ministr.

Lékaři proto zatím nestáhnou výpovědi, které mají lhůtu do konce února. Jednání má pokračovat ve čtvrtek.

Trojnásobek a generální pardon

Návrh LOK potvrzoval, že se lékaři spokojí se zvýšením rozpočtů nemocnic o slibované dvě miliardy.

Zároveň však odboráři požadovali, aby ministr zvýšil platby nemocnicím už od prvního března. Měl také valorizovat tarifní platy lékařů o 8 až 12 tisíc měsíčně podle platových tříd.

Lékaři žádali, ať tarifní platy rostou i v příštích letech tak, aby se v lednu 2013 pohybovaly v rozmezí 1,5násobku až trojnásobku průměrného platu v zemi.

Heger měl zároveň přikázat ředitelům státních nemocnic, ať přijmou zpět do pracovního poměru všechny protestující lékaře, kteří se k návratu rozhodnou do konce února. Ke stejnému kroku měl přimět i ostatní zřizovatele nemocnic, v první řadě tedy hejtmany.

Ministr a premiér Petr Nečas uvedli, že splnit tuto podmínku není možné.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek. | Foto: Jan Langer

Celá dohoda o platech a personálních záležitostech měla být součástí kolektivní smlouvy, kterou by se zdravotnickými odborovými svazy uzavřely všechny nemocnice.

Zároveň měl ministr připravit reformu zdravotnictví, kde by definoval standardy zdravotní péče a zavedl přísná protikorupční opatření.

"Dohoda obsahuje jasné závazky, že se peníze dostanou tam, kam se dostat mají. Tedy k lékařům a nemocnicím, které je nejvíce potřebují," uvedl prezident lékařské komory Milan Kubek.

Ředitelům přikazovat nebudu

Teprve kdyby splnil všechny podmínky, vyzval by odborový svaz lékaře ke stažení výpovědí.

Heger zdůvodnil svůj nesouhlas s dohodou tím, že by zhoršila efektivitu celého systému: "LOK a komora si přejí, abychom alokovali peníze do nemocnic klíčem 'čím více lékařů v nemocnici, tím více peněz' bez ohledu na výkonnost," upozornil.

Není podle něho možné přikazovat manažerům nemocnic, aby přijali zpátky všechny lékaře: "Ten požadavek spočívá v přesvědčení, že ředitelé nemocnic jsou úplně k ničemu jako manažeři, a že jim nikdo nevěří. Tak není možné nic řešit," vysvětlil svůj postoj.

Lékaři se proti výtkám ministra brání tím, že jejich návrh v nejmenším nepřekročil předběžnou dohodu, které v pátek dosáhli na ministerstvu. "Rozpracovali jsme ministerský návrh a nevznesli jediný požadavek navíc," tvrdí Kubek.

Proti postupu odborů a komory v pondělí ostře vystoupil předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). "Vystupňované požadavky LOK a ČLK ve stylu ´peníze nebo život´ nemohou mít v naší zemi dalšího zastání," sdělil ČTK Šťastný.

Vedení ČLK vyzval, aby "obnovilo stavovské poslání komory a hájilo zájmy všech lékařů", nebo aby se vzdalo funkcí.

Protest lékařů bude pokračovat

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel označil páteční návrh ministra za polotovar. Podle něj v něm nebylo řešeno, jak se peníze k lékařům dostanou, o kolik budou mít ve skutečnosti více a jak to bude s jejich návratem do nemocnic.

"Já lékařům v současné době nemohu navrhnout, aby protestní akci ukončili," prohlásil Engel.

S pátečními návrhy ministra Hegera nesouhlasily ani krajské organizace LOK.

"Nedostali jsme žádné záruky. Sice se nám má zvednout hodinová mzda. To ale neznamená, že peníze nebudou 'po cestě' rozkradeny, jak se už několikrát stalo," řekl koordinátor LOK pro Jihočeský kraj Jan Vorel.

Lékařům v krajských organizacích LOK se také nelíbí, že by dvě miliardy korun, které jim v pátek Heger nabídnul, šly někam jinam než na jejich platy.

Nyní se totiž o peníze začaly rvát i zdravotní sestry. Česká asociace sester v čele s bývalou ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou vydala v pondělí prohlášení, že chce, aby část ze slibovaných dvou miliard byla rozdělena také na jejich mzdy.

S tím souhlasí premiér Nečas, který oznámil, že peníze by měly být určeny obecně na mzdy zdravotnického personálu. O tom, kdo dostane přidáno, by měli podle něj rozhodnout zřizovatelé nemocnic.

 

Právě se děje

Další zprávy