Praha - Na operaci nebo vyšetření v nemocnici již pacienti nebudou muset čekat tak dlouho jako dosud.
Ministerstvo zdravotnictví u některých zákroků navrhlo maximální čekací doby. Už nyní je ale jasné, že mnohé nemocnice budou mít s dodržením termínů problém.
V takovém případě budou hrozit milionové pokuty pojišťovnám, ty totiž budou za zajištění zdravotní péče zodpovědné. A nemocnice, které tak přijdou o pacienty, dostanou méně peněz a bude jim hrozit zánik.
Novinku přináší nařízení vlády, které úřad ministra Leoše Hegera zpracoval a deník Aktuálně.cz ho má k dispozici.
Změna je součástí Hegerovy reformy a měla by začít podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně platit od ledna 2013. Nyní míří do připomínkového řízení.
"Pro zdravotní pojišťovny to bude nejsnazší cesta, jak ušetřit. Pokud nebude schopna zajistit dostupnou péči, tak jí nasmlouvá méně," řekl Aktuálně.cz Hegerův poradce Pavel Vepřek.
Na operaci se čeká roky
Pro příklad: v Nemocnici Na Bulovce v současné době čekají pacientky na mamografický screening v průměru tři měsíce. Hegerův úřad ale chce, aby to bylo maximálně dva měsíce.
Jak dlouho by se mělo čekat na operaci?
- výměna kyčelního a kolenního kloubu - maximálně 78 týdnů
- operace křečových žil - 20 týdnů
- vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci - 3 týdny
- mamografický screening - 8 týdnů
- operace katarakty - 26 týdnů
- artroskopie - 12 týdnů
- denzitometrie - 16 týdnů
- sonografie 2 týdny
- endoskopické a endosonografické vyšetření - 8 týdnů Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
V olomoucké fakultní nemocnici je čekací doba na vyšetření pomocí CT osm týdnů. Podle návrhu ministerstva to ale mají být v budoucnu nejvýše tři týdny.
Na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu se pak ve Fakultní nemocnici Ostrava čeká až 2,5 roku. Ministerstvo chce tuto dobu zkrátit na maximálně 1,5 roku.
Pokud v budoucnu maximální čekací doby nedodrží, budou mít zdravotní pojišťovny podle Vepřka problém. "Stát jim bude moci dát pokutu, která může jít až do milionů korun," uvedl Vepřek.
Nemocnice přijdou o peníze
Nový systém povede také k tomu, že tam, kde se bude čekat na operaci nebo vyšetření příliš dlouho, pojišťovna se zdravotním zařízením danou péči nenasmlouvá, nebo doporučí pacientovi, aby šel jinam, kde se na daný zákrok nečeká tak dlouho.
Tím nemocnice přijdou o peníze. A ty, které nebudou oblíbené, skončí. "Je to začátek pro efektivní kontrolu pojišťoven," prohlásil Vepřek.
V budoucnu se budou nemocnice i profilovat, aby nepřišly o peníze. V řadě z nich zůstanou jen ty obory, o které bude mezi pacienty zájem.
Heger také navrhuje, že lidé budou muset mít lékárnu 40 minut od domova, chirurgické oddělení 45 minut, kardiolog bude muset být vzdálený maximálně hodinu a třeba psychiatr s dojezdem dvou hodin.