Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger nechce, aby tajemné firmy dál dostávaly obří zakázky.
Společně s právníky jeho tým připravuje plán, jak jim to znemožnit.
V současné době je totiž běžné, že soutěže o stamiliony korun vyhrávají společnosti, které mají akcie na majitele. Není tedy jasné, kdo je vlastní.
Příklad za všechny je zakázka v IKEM na generálního dodavatele pro veškerý materiál používaný pro transplantace, kardiologické a cévní operace.
Loni v létě získala tendr za 440 milionů korun neznámá kladenská společnost Kardio Port. Firma se ale nikdy zdravotnictví nevěnovala a v dodávkách pro IKEM je pouhým prostředníkem.
Heger ale teď bouchl do stolu. S ministerstvem pro místní rozvoj začne jeho tým jednat, jak by bylo možné zamezit podezřelým firmám, aby se k obřím zakázkám dostávaly.
"Možnost omezit firmy, které mají akcie na doručitele, by napomohlo kontrole veřejných finančních prostředků. Aby ale opatření nemohlo být napadeno jako diskriminační, je třeba, aby se jednalo o neprůstřelnou právní úpravu," řekl ředitel kabinetu ministra Jan Růžička. Souhlasí s ním i člen vládní rady NERV Miroslav Zámečník.
Hegerův poradce Pavel Vepřek podotkl, že změnou, kterou chce ministerstvo udělat, se může snížit počet podezřelých zakázek.
Podle něj se často nemocnice snaží ušetřit pouze v případech, kdy nakupují přístroje z peněz, které musely ušetřit.
"To jde veškerá štědrost stranou. Snahou ministerstva je však velkorysost manažerů, která je v celé společnosti běžná, co nejvíce snížit, tak aby byl výběr firem co nejvýhodnější," prohlásil pro Aktuálně.cz Vepřek.
Zámečník si však myslí, že když se někdo bude chtít schovat za tajemnou společnost, tak to stejně udělá, ale jinak. "Třeba k tomu bude moci využít zahraničních firem," upozornil Zámečník.
Hegerův současný plán je dalším z kroků, jak zprůhlednit přidělování veřejných zakázek.
Ministr chce v polovině roku spustit také nový veřejně dostupný portál, ve kterém budou muset nemocnice zveřejnit nejen seznam oslovených firem, ale i smlouvy s dodavateli nebo návrh zadávací dokumentace.
Dostat se k těmto materiálům je v současné době pro veřejnost, ale mnohdy i pro ministerstvo zdravotnictví, nemožné.
Heger byl jedním z prvních ministrů, který představil svůj protikorupční plán. Veřejné zakázky na ministerstvu a ve fakultních nemocnicích nad milion korun nyní schvaluje právě ministr, do jednoho milionu náměstci.
Od roku 2012 hodlá Hegerův úřad také znemožnit přijímání darů od firem, které se ucházejí o veřejné zakázky.
Korupce ve zdravotnictví? Zde je inventura majetku ředitelů nemocnic