Heger zprůhlední zakázky, tajné nebudou ani smlouvy

Radek Nohl Radek Nohl
12. 4. 2011 6:30
Nemocnice budou muset zveřejňovat seznam oslovených firem, ale i nyní tajné smlouvy
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví přišlo s průlomovým plánem, jak zprůhlednit přidělování veřejných zakázek.

V polovině roku chce spustit nový veřejně dostupný portál, ve kterém budou muset nemocnice zveřejnit nejen seznam oslovených firem, ale i smlouvy s dodavateli nebo návrh zadávací dokumentace.

Dostat se k těmto materiálům je v současné době pro veřejnost, ale mnohdy i pro ministerstvo zdravotnictví nemožné.

"U některých zakázek se bude muset zdůvodňovat, jestli jsou vůbec potřebné. Často se totiž vypisují i takové zakázky, které nemocnice nepotřebují," prohlásil pro Aktuálně.cz člen zdravotní skupiny NERV Michal Mejstřík. Ten se také na přípravě systému podílí.

Podle Mejstříka bude založen na tom, že bude čerpat informace z nejrůznějších databází, které jsou nyní k dispozici.

Předražené nákupy již pojišťovny nenasmlouvají

Co by měly nemocnice zveřejňovat?

  • Průzkum trhu
  • Návrh zadávací dokumentace
  • Zdůvodnění potřebnosti
  • Seznam oslovených firem
  • Seznam subdodavatelů vítěze
  • Smlouva s dodavatelem
  • Záznam o výběru nejvhodnější nabídky

Ministerstvo, ale i veřejnost díky tomu jednoduše zjistí, zda-li nějaký nákup nebyl předražený.

"Pokud se ukáže, že některá nemocnice koupila přístroj dražší, nežli je obvyklé, tak budeme tlačit na pojišťovnu, aby jí ho nenasmlouvala," podotkl ředitel kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička.

Dalším důvodem změny je, že se veřejné zakázky v současné době zobrazují v nepřehledném systému České pošty. "Ten je ale dost nešťastný. O zakázce se tu každý dozví, až když je vypsaná. To je pozdě," řekl Aktuálně.cz Jiří Skuhrovec z portálu zIndex.cz, který se také na přípravě systému podílí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) označil zprůhlednění veřejných zakázek jako jednu z priorit své reformy. "Korupční atmosféra v České republice je hodně špatná," prohlásil Heger.

Nový systém spustí ministerstvo v létě

Právě nový systém by měl pomoci situaci změnit. Ministerstvo zdravotnictví by ho chtělo spustit v polovině roku. Poté by se měl dostat i do dalších fakultních nemocnic.

V současné době pracovníci ČVUT pro ministerstvo stanovují jednotkové ceny přístrojů. Odborné firmy ocení zdravotní pomůcky, ale i to, za kolik by se mělo v nemocnicích prát prádlo nebo uklízet.

Podle Růžičky bude systém pro nemocnice i úřad Leoše Hegera levný. Bude se platit pouze za zveřejnění zakázky. Cena by se měla pohybovat v řádu stovek, větší nemocnice zaplatí maximálně tisíc korun.

Heger byl jedním z prvních ministrů, který představil svůj protikorupční plán. Veřejné zakázky na ministerstvu a ve fakultních nemocnicích nad milion korun nyní schvaluje právě ministr, do jednoho milionu náměstci.

Od roku 2012 hodlá Hegerův úřad také znemožnit přijímání darů od firem, které se ucházejí o veřejné zakázky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy