Heger zprůhlední zakázky, tajné nebudou ani smlouvy

Radek Nohl Radek Nohl
12. 4. 2011 6:30
Nemocnice budou muset zveřejňovat seznam oslovených firem, ale i nyní tajné smlouvy
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví přišlo s průlomovým plánem, jak zprůhlednit přidělování veřejných zakázek.

V polovině roku chce spustit nový veřejně dostupný portál, ve kterém budou muset nemocnice zveřejnit nejen seznam oslovených firem, ale i smlouvy s dodavateli nebo návrh zadávací dokumentace.

Dostat se k těmto materiálům je v současné době pro veřejnost, ale mnohdy i pro ministerstvo zdravotnictví nemožné.

"U některých zakázek se bude muset zdůvodňovat, jestli jsou vůbec potřebné. Často se totiž vypisují i takové zakázky, které nemocnice nepotřebují," prohlásil pro Aktuálně.cz člen zdravotní skupiny NERV Michal Mejstřík. Ten se také na přípravě systému podílí.

Podle Mejstříka bude založen na tom, že bude čerpat informace z nejrůznějších databází, které jsou nyní k dispozici.

Předražené nákupy již pojišťovny nenasmlouvají

Co by měly nemocnice zveřejňovat?

  • Průzkum trhu
  • Návrh zadávací dokumentace
  • Zdůvodnění potřebnosti
  • Seznam oslovených firem
  • Seznam subdodavatelů vítěze
  • Smlouva s dodavatelem
  • Záznam o výběru nejvhodnější nabídky

Ministerstvo, ale i veřejnost díky tomu jednoduše zjistí, zda-li nějaký nákup nebyl předražený.

"Pokud se ukáže, že některá nemocnice koupila přístroj dražší, nežli je obvyklé, tak budeme tlačit na pojišťovnu, aby jí ho nenasmlouvala," podotkl ředitel kabinetu ministra zdravotnictví Jan Růžička.

Dalším důvodem změny je, že se veřejné zakázky v současné době zobrazují v nepřehledném systému České pošty. "Ten je ale dost nešťastný. O zakázce se tu každý dozví, až když je vypsaná. To je pozdě," řekl Aktuálně.cz Jiří Skuhrovec z portálu zIndex.cz, který se také na přípravě systému podílí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) označil zprůhlednění veřejných zakázek jako jednu z priorit své reformy. "Korupční atmosféra v České republice je hodně špatná," prohlásil Heger.

Nový systém spustí ministerstvo v létě

Právě nový systém by měl pomoci situaci změnit. Ministerstvo zdravotnictví by ho chtělo spustit v polovině roku. Poté by se měl dostat i do dalších fakultních nemocnic.

V současné době pracovníci ČVUT pro ministerstvo stanovují jednotkové ceny přístrojů. Odborné firmy ocení zdravotní pomůcky, ale i to, za kolik by se mělo v nemocnicích prát prádlo nebo uklízet.

Podle Růžičky bude systém pro nemocnice i úřad Leoše Hegera levný. Bude se platit pouze za zveřejnění zakázky. Cena by se měla pohybovat v řádu stovek, větší nemocnice zaplatí maximálně tisíc korun.

Heger byl jedním z prvních ministrů, který představil svůj protikorupční plán. Veřejné zakázky na ministerstvu a ve fakultních nemocnicích nad milion korun nyní schvaluje právě ministr, do jednoho milionu náměstci.

Od roku 2012 hodlá Hegerův úřad také znemožnit přijímání darů od firem, které se ucházejí o veřejné zakázky.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. O titul budou hrát přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky a Chorvatky.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy