Haška v čele asociace krajů vystřídá karlovarská hejtmanka za ANO Vildumetzová

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 12. 2016 12:29
Předsedkyní Asociace krajů ČR zvolili ve čtvrtek hejtmani Janu Vildumetzovou (ANO). Karlovarská hejtmanka nahradí v čele asociace Michala Haška (ČSSD), který v nedávných krajských volbách neuhájil svou pozici v Jihomoravském kraji. Volbu Vildumetzové potvrdili hejtmani z uzavřeného jednání v Praze. Zatím není jasné, zda se šéfové krajů dohodli i na nějaké formě rotace funkce. O pozici měl vedle Vildumetzové zájem také jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), hnutí ANO má nicméně v asociaci šest zástupců, o jednoho víc než sociální demokraté. Rozhodující slovo tak měli hejtmani ostatních stran Oldřich Bubeníček (KSČM), Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Martin Půta (STAN).
Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová
Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová | Foto: Stránky Horního Slavkova

PrahaMichala Haška v čele Asociace kajů ČR nahradí karlovarská hejtmanka za ANO Jana Vildumetzová, potvrdili to hejtmani ze čtvrtečního uzavřeného jednání v Praze. Prvním místopředsedou se stal Jiří Zimola (ČSSD), podle kterého se hejtmani nedohodli na rotaci funkce, takže znovu budou volit vedení za dva roky.

O pozici předsedy měl vedle Vildumetzové zájem i Zimola, ve středu ale řekl, že od nikoho nevyžadoval případnou podporu. Hnutí ANO má v asociaci šest zástupců, o jednoho víc než sociální demokraté. Rozhodující slovo tak měli hejtmani ostatních stran Oldřich Bubeníček (KSČM), Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Martin Půta (STAN), kteří se stali spolu s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) řadovými místopředsedy.

Zimola potvrdil, že se stal prvním místopředsedou. "Postupujeme podle platných stanov, takže volební období je dva roky. Jiná rotace nebyla podpořena," uvedl. Půta přišel dříve s návrhem, aby se šéf asociace měnil každý rok, Zimola si uměl představit i poloviční interval. Podle informací ČTK zvítězila Vildumetzová osmi hlasy proti šesti, volba Zimoly pak byla jednohlasná.

Dosavadní šéf asociace Hašek na Facebooku napsal, že své nástupkyni už poblahopřál. "S ohledem na mnohem pestřejší složení hejtmanského sboru přeji radě asociace krajů, aby uměla řešit záležitosti věcně a kompromisem," uvedl.

Asociace sdružuje všechny kraje v ČR a jejím úkolem je hájit a prosazovat jejich společné zájmy. Pomáhá taky se vzděláváním krajských zastupitelů a je krajům nápomocna při jejich zahraničních aktivitách. Asociaci dosud vedli jen Evžen Tošenovský (ODS) a posledních osm let Hašek. Kvůli jeho dominanci hovořili někteří nově zvolení hejtmani o nutnosti odpolitizovat funkci předsedy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy