Vedení ANO chce v čele asociace krajů Vildumetzovou. O vedení se zřejmě utká s Zimolou z ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2016 20:59
Předsednictvo hnutí ANO v úterý doporučilo do čela Asociace krajů ČR nově zvolenou hejtmanku Karlovarského kraje Janu Vildumetzovou. Zájem o předsednickou funkci v asociaci má i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Vildumetzová už odpoledne uvedla, že by nominaci přijala. ANO má i s pražskou primátorkou šest hejtmanů, sociální demokraté pět. Po jednom kraji vedou komunisté, KDU-ČSL a STAN. Jejich hlasy budou ve volbě patrně rozhodující.
Jana Vildumetzová.
Jana Vildumetzová. | Foto: Stránky Horního Slavkova

Praha - Předsednictvo hnutí ANO v úterý doporučilo do čela Asociace krajů ČR nově zvolenou hejtmanku Karlovarského kraje Janu Vildumetzovou. ČTK o tom informovala mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. Zájem o předsednickou funkci v asociaci, kterou dosud vedl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, má i jihočeský hejtman Jiří Zimola (oba ČSSD).

Vedení hnutí potvrdilo jméno, které na nedávné schůzce vybrali a odsouhlasili noví hejtmani za ANO i za účasti pražské primátorky Adriany Krnáčové, sdělila mluvčí. Vildumetzová už odpoledne uvedla, že by nominaci přijala.

Vildumetzovou pokládá první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek za skvělou kandidátku. "Bývala místopředsedkyní Svazu měst a obcí, má velké zkušenosti z komunální politiky a doteď navíc byla náměstkyní na ministerstvu vnitra právě pro oblast veřejné správy. To jednoznačně svědčí o tom, že celou problematiku zná velmi dobře," zdůraznil.

"Vyhráli jsme krajské volby, i s pražskou primátorkou máme šest hejtmanů z celkových 14, tedy nejvíce ze všech zastoupených stran. Je tedy jasné, že budeme chtít mít v čele (asociace) svého kandidáta," uvedl Faltýnek.

Sociální demokraté mají pět hejtmanů. Po jednom kraji vedou komunisté, KDU-ČSL a STAN, jejichž hejtmani by tak mohli případný spor ANO a ČSSD o předsednickou funkci rozhodnout.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se přiklání na stranu ANO. "Výsledky voleb respektuji i v zastoupení krajů. Je to pro občany srozumitelné. Pokud do toho nepřijde nějaká nepředvídatelná událost, podpořím zástupce hnutí ANO," uvedl. Naopak ústecký Oldřich Bubeníček (KSČM) už dřív sdělil, že by podpořil Zimolu.

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) podporu pro případné kandidáty v úterý komentovat nechtěl. Přišel s myšlenkou, že hejtmani by se mohli střídat v čele asociace po roce místo nynějších dvou let. Všichni, kdo by měli ambici ji vést, by se tak mohli podle Půty postupně vystřídat. Hnutí ANO ale dává přednost nynějšímu dvouletému funkčnímu období předsedy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy