Hasiči odčerpávají vodu ze suterénu Státní opery. Déšť tam způsobil milionové škody

ČTK ČTK
17. 8. 2023 15:44
Milionové škody napáchala středeční bouře, která se přehnala Prahou a středními Čechami, na budově Státní opery Praha. Řekl to tento čtvrtek po prohlídce divadelního domu Jan Burian, generální ředitel Národního divadla, pod které opera spadá. Zahájení nadcházející sezony by ohroženo být nemělo. Státní opera prošla nedávno nákladnou rekonstrukcí, která trvala tři roky a stála 1,3 miliardy korun.
Foto: HZS Hlavního města Prahy

Objekt Státní opery je podle vedení Národního divadla pojištěný. Škody si přišel prohlédnout ministr kultury Martin Baxa (ODS), který přislíbil pomoc. Burian zmínil, že k vysokým škodám může přispívat špatná poloha budovy, která se nachází na magistrále a silnice se při podobném dešti jako ve středu promění v řeku.

Přívalový déšť ve středu večer zaplavil suterén opery, kde se nachází i jevištní točna zmodernizovaná při rekonstrukci. Zasaženy jsou zkušebny, sklady dekorací a chodby. Podle středečního vyjádření hasičů natekla voda do některých nových místností. Vedení divadla ve čtvrtek provedlo zasaženými prostory novináře, voda byla stále na podlaze, zasažena byla osvětlovací technika i kostýmy, v zasažených prostorách pracují vysoušeče.

Voda se do podzemí Státní opery dostala zvenčí přes zásobovací tunel a část zřejmě i zpětně kanalizací. Budovu opery tvoří několik objektů, vedle historické hlavní budovy také provozní budova, podle ředitele divadla je v jednotlivých objektech míra zasažení vodou různá. Někde tekla voda proudem po schodech. Vedení divadla plánuje spolupráci se zahraničním dodavatelem technologií, kterého přizve do Prahy pro konzultaci kvůli nápravám škod.

Historická budova Státní opery byla postavená na konci 19. století jako Nové německé divadlo. Státní opera je považována za jeden z nejkrásnějších operních domů v Evropě s vynikající akustikou a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou. Před nedávnou velkou opravou se budova kompletně opravovala na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Při generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opraveny byly baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky, nová je i opona. Národní divadlo postupně pracuje na opravách své historické budovy na vltavském nábřeží a v současné době především plánuje velkou rekonstrukci Nové scény.

 

Právě se děje

Další zprávy