Zpráva o kontrole hospodaření rozvědky je hotová, Hamáček ji dostane v pátek

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2018 14:56
Důvodem kontroly byly mimo jiné informace o tom, že civilní rozvědka postrádá některá zařízení na odposlouchávání a lokalizaci mobilních telefonů.
Jan Hamáček
Jan Hamáček | Foto: ČTK

Praha - Kontrola hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) hotova, závěrečnou právu dostane v pátek. Následně rozhodne o případných opatřeních.

Ministr o tom informoval poté, co o kontrole debatoval s poslanci z výboru pro bezpečnost na jeho uzavřeném jednání. Podrobnosti ke kontrole neuvedl s tím, že i zpráva bude v režimu tajné.

"Podle toho, co v té zprávě bude, zvážím další postup," uvedl Hamáček. "Nemohu komentovat ani naznačovat," dodal.

Podrobnější byl iniciátor jednání Zdeněk Ondráček (KSČM), podle něhož se výsledky kontroly už zabývají orgány činné v trestním řízení. Důvodem byly mimo jiné informace o tom, že civilní rozvědka postrádá některá zařízení na odposlouchávání a lokalizaci mobilních telefonů známých pod jménem Agáta.

"Informace, které jsme potřebovali získat a které by nenarušily trestní řízení, jsme od pana ministra vnitra i od pana pověřeného ředitele (ÚZSI Radka Musílka) dostali," řekl Ondráček.

Podle poslance ODS Pavla Žáčka výbor nemohl dostat odpovědi na všechny otázky, proto se ke kontrolo k ÚZSI sejde znovu. Činnost a poslání ÚZSI nebude podle ujištění jeho zástupců kontrolou narušena, řekl Žáček.

Zprávu podle Ondráčka dostane také premiér Andrej Babiš (ANO). Po seznámení se s výsledky má rozhodnout, zda zjištění byla natolik závažná, aby kvůli tomu bylo třeba svolat Bezpečnostní radu státu. Jednání výboru bylo kvůli tomu přerušeno do doby, než se Babiš a Hamáček se zprávou seznámí, dodal Ondráček.

Civilní rozvědka podle informací deníku Právo koupila osm až devět zařízení zvaných Agáta a zaplatila za ně zhruba 90 milionů korun. Přesný osud této techniky ale není podle listu k dohledání; objevily se například nepotvrzené informace, že dvě třetiny z pořízených Agát měly skončit jako dar Egyptu.

 

Právě se děje

Další zprávy