Bezpečnostní radě státu chybí šéf diplomacie. Členem bude až nový ministr zahraničí

Bezpečnostní rada státu je oficiálně bez šéfa diplomacie. Důvodem je, že místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) řídí dvě ministerstva. Kromě vnitra spravuje ještě zahraničí. O změně v radě rozhodla vláda den před žádostí o důvěru.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bezpečnostní rada státu se musí výjimečně obejít bez pozice ministra zahraničí. Důvodem je, že Jan Hamáček jako ministr vnitra zároveň dočasně řídí i českou diplomacii. V seznamu členů tak jeden ze zásadních resortů chybí.

"To je kvůli tomu, že ministrem zahraničí jsem teď já a členem Bezpečnostní rady státu jako místopředseda vlády a ministerstva vnitra. Jakmile bude jmenován jiný ministr zahraničí, tak bude logicky členem," zdůvodnil místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš na žádost redakce o vyjádření neodpověděl.

Schůzí Bezpečnostní rady státu se účastní také šéfové tajných služeb včetně Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Ten sice formálně spadá pod ministerstvo vnitra, své zástupce má však i na řadě českých ambasád. Stejně tak rada slouží k řešení krizí, které se mohou odehrávat i v zahraničí a mít bezprostřední dopad na situaci v Česku.

O změnách v Bezpečnostní radě státu rozhodl premiér Andrej Babiš 10. července, den předtím, než šel do sněmovny žádat o důvěru. Tu nakonec po mnohahodinové diskusi vláda získala.

Někteří poslanci absenci šéfa diplomacie v Bezpečnostní radě státu za zásadní problém nepovažují.

"Vládu, ale i zemi ohrožuje neobsazená pozice ministra zahraničí. To je obzvlášť dnes poměrně fatální, vzhledem k jednáním, která na úrovni EU probíhají. Ale zrovna u Bezpečnostní rady státu, která stejně více méně jen koordinuje, mi to připadá jako méně podstatné," myslí si poslanec Marek Benda (ODS).

"Je to, jako by Bezpečnostní radě státu chyběl obratel páteře," vysvětluje Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Poslanec Mikuláš Peksa (piráti) je toho názoru, že jeden člověk nemůže kvalitně vést dvě ministerstva. "Nevím, kde konkrétně to bude pan Hamáček šidit, ale dobře řídit dvě takto důležitá ministerstva a politickou stranu k tomu se v jednom člověku nedá," míní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy