Halík se ohradil proti Zemanově výroku. Lživě mě obvinil jako Peroutku, říká kněz

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 11. 2021 16:51
Prezident Miloš Zeman v pátek v rozhovoru pro Frekvenci 1 prohlásil, že o něm katolický kněz Tomáš Halík řekl, že by Zeman „neměl žít a že by bylo lépe, kdyby nežil“. Halík se ohradil a uvedl, že nic takového nikdy neřekl. „Prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest,“ řekl kněz. Žalobu na Zemana však kvůli jeho zdravotnímu stavu nepodá.
Tomáš Halík
Tomáš Halík | Foto: Economia

„Lidská nenávist je téměř nekonečná, alespoň u některých osob. Tak například veřejně prohlásil katolický kněz páter Halík, Tomáš Halík, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil. Inu typický katolický kněz,“ řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1 prezident Miloš Zeman.

Tomáš Halík na výrok hlavy státu vzápětí reagoval. Uvedl, že nic takového nikdy neřekl. „Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil. Prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případu útoku na Ferdinanda Peroutku. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nyní nezvažuji podání žaloby,“ sdělil Halík. 

Halík se k Zemanově zdraví vyjadřoval například ve vysílání CNN Prima News 7. října. Konstatoval, že je prezident závislý na alkoholu a nikotinu. „Mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo. O jeho zdravotním stavu vypovídá mnoho věcí. Byl jsem řadu let psychoterapeut alkoholiků a narkomanů, znám tento typ lidí a vím, co s nimi dělá závislost. Prezident je závislý na drogách typu alkoholu a nikotinu. Chování a vulgarity ukazují osobnost narušenou vlivy alkoholu a nikotinu,“ prohlásil.

Shodou okolností se v pátek ministerstvo financí jménem České republiky omluvilo vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky Miloše Zemana, které prezident pronesl v lednu 2015. Pražský městský soud ministerstvu loni v červenci uložil, aby se Kaslové omluvilo konkrétně za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její dědeček byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v polovině října.

Konzilium: Stav mu neumožňuje naplno pracovat

Zeman se v pátečním rozhovoru vyjádřil ke svému zdraví jen okrajově. Důvod téměř měsíční hospitalizace na jednotce intenzivní péče nezmínil a moderátor se jej na to během desetiminutového rozhovoru nezeptal. „Můj skutečný stav je založen na tom, že mně nechutná jíst a že špatně trávím. Kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální. A díky bohu za to,“ řekl prezident. 

V pátek se zároveň sešlo prezidentovo lékařské konzilium, které konstatovalo, že Miloš Zeman musí zůstat v nemocnici a nemůže se naplno věnovat pracovním povinnostem. „Prezidentův stav i nadále vyžaduje hospitalizační péči a v tento moment mu neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem,“ řekl vedoucí konzilia, lékař a končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

„Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné, charakter i manifestace základního onemocnění jsou jistě velmi závažné. Upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo obtížně léčebně ovlivnitelné. Nezbytná je aktivní spolupráce pacienta,“ dodal.

V rozhovoru pro Deník N poté dodal, že rozhodnutí konzilia bylo jednomyslné a všichni se s ním ztotožnili. Na dotaz, zda může Zeman vykonávat některé ústavou dané pravomoci, řekl, že některé povinnosti vykonávat může, ale že se jako lékař nemůže vyjadřovat k politickým otázkám. Podle Zimy prezident do nemocnice přišel v těžkém stavu, ale zlepšuje se po všech stránkách. Na dotaz, kdy by mohl nemocnici opustit, dodal: „Neumím věštit z koule. Musíme sledovat vývoj. Jsou to týdny nebo měsíce.“

Rozhovor s Milošem Zemanem na Frekvenci 1 | Video: Frekvence 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy