Vysoké Mýto - Veterináři zjistili ptačí chřipku na dalších dvou farmách okolo Nořína na Orlickoústecku.
Právě v Noříně se na konci června objevil smrtící virus H5N1 v chovu kuřat - vojáci museli zabít na 27 a půl tisíce brojlerů. I přes to, že "čistka" proběhla hned den po zjištění nákazy a oblast byla hermeticky uzavřena, virus si našel cestu ven.
Obě farmy se nacházejí v ochranném pásmu kolem Nořína - ten měl zajistit, aby se choroba nešířila.
"Chovají se tam slepice na vejce, tedy tentokrát ne kuřata," řekl Aktuálně.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Zasažené chovy dohromady čítají přes 70 tisíc kusů."
Konkrétně jde o farmu u Netřeb (17 tisíc slepic) a u Chocně (54 tisíc slepic). "Víme o tom, ale podrobnosti nemáme. Čekáme na výsledky zasedání bezpečnostní rady kraje," řekl starosta obce České Heřmanice Pavel Eliáš. Pod České Heřmanice spadá farma v Netřebech.
"Když byla chřipka v Noříně a Tisové, tak se nás to tolik netýkalo, obchodování bylo v pořádku. Teď to pro nás znamená ztrátu prestiže, ale i ekonomické ztráty," řekl agentuře ČTK majitel zasažené drůbežárny v Netřebech Jiří Mach, jehož společnosti mají farmy po celé republice a chovy čítají asi milion kusů.
Nebezpečná forma viru
Testy už prokázaly, že i na těchto místech jde o nebezpečnou variantu viru. "Je to H5N1," potvrdil Duben. Likvidace drůbeže začne hned ve čtvrtek ráno.
Infekci se podle něj podařilo objevit dříve, než propukla. "V ochranném pásmu se prováděl monitoring, takže jsme na to přišli včas," řekl mluvčí veterinářů. I přes to je jasné, že slepice budou usmrceny.
"V tuto chvíli probíhají základní uzavírky, uzavřeny jsou pouze příjezdové trasy k objektům obou chovů. Silnice prvních a druhých tříd jsou normálně průjezdné," řekla ČTK ve středu odpoledne mluvčí orlickoústecké policie Eva Sichrová.
Vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek svolal bezpečnostní radu kraje. Ta rozhodla o konkrétních opatřeních. "Bezpečnostní rada nařídí obdobná opatření jako v minulých případech. není to pochopitelně nic radostného," řekl Línek rádiu Impuls.
Experti budou nyní zkoumat, jak se nákaza dostala ze zasažených chovů. "Mohl to být kdokoli - někdo z personálu, nebo třeba opravář," míní Duben.
Veterináři mohou rozhodnout o likvidaci domácí drůbeže. V Chocni a místní části Dvořisko lidé chovají asi 600 kusů slepic, 30 kachen, 6 holubů a přibližně 50 exotických ptáků, řekl ČTK starosta Chocně Miroslav Kučera.
V osadě Netřeby, které patří k Českým Heřmanicím, malochovy čítají 141 slepic a 25 exotických ptáků, uvedl starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš. "Je mi líto místních lidí, ale výskyt ptačí chřipky se nesmí podceňovat," řekl Eliáš.
Prodloužení opatření
Nové případy výskytu ptačí chřipky se dotknou i chovatelů v místech na Orlickoústecku, kde se už ptačí chřipka vyskytla před dvěma týdny. Pravděpodobně tam dojde k prodloužení bezpečnostních opatření.
Chovatelé například nesmějí nakupovat v místech výskytu novou drůbež měsíc po zjištění případu. Tato lhůta se například v Noříně prodlouží.
|