Guru Jára, odsouzený za znásilňování, nezískal registraci jako náboženská společnost

ČTK ČTK
11. 4. 2023 15:52
Stoupenci učení gurua Jaroslava Dobeše neuspěli ve snaze registrovat v Česku náboženskou společnost nazvanou Cesta Guru Járy. Nejvyšší správní soud zamítl jejich kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze, který předloni potvrdil nesouhlasné stanovisko ministerstva kultury. Úřad i soudy dospěly k závěru, že nesplňuje podmínky pro vznik a působení církví v Česku.
Pochod za "Guru Járu" v roce 2015.
Pochod za "Guru Járu" v roce 2015. | Foto: Jakub Plíhal

Dobeš a jeho spolupracovnice Barbora Plášková byli v Česku v nepřítomnosti odsouzeni za znásilnění několika studentek neakreditované esoterické školy. Znásilnění se podle verdiktu dopustil Dobeš s pomocí Pláškové. Mají si odpykat 5,5 roku, respektive pět let ve vězení. Česká policie je však stále vede mezi hledanými osobami. Žili na Filipínách, požádali tam o náboženský azyl.

Podle posledního dostupného rozhodnutí v trestní linii kauzy, které vydal Nejvyšší soud, se Dobeš a Plášková loni nacházeli ve filipínské vydávací vazbě. Proti poslednímu verdiktu ještě podali ústavní stížnosti, o kterých podle databáze Ústavního soudu zatím není rozhodnuto.

Ministerstvo kultury zamítlo registraci Dobešovy náboženské společnosti v roce 2017 z vícero důvodů. Jednak zjistilo nesrovnalosti v podpůrných petičních arších, dále argumentovalo tím, že skupina rozněcovala nenávist a nesnášenlivost vůči některým svým bývalým členům, a také tím, že podle svého základního dokumentu poskytuje Cesta Guru Járy většinu svých duchovních služeb za úplatu, což dle ministerstva odporuje zákonu o církvích.

Trojice lidí, kteří se obrátili na Nejvyšší správní soud, argumentovala například tím, že Cesta Guru Járy získala registraci v zahraničí, konkrétně ve Spojených státech a na Filipínách. Podle soudu to však na věci nic nemění.

"Domáhá-li se náboženská společnost registrace v České republice, je na příslušném správním orgánu, aby posoudil takový návrh v souladu s vnitrostátní účinnou právní úpravou, přičemž rozhodnutí o registraci vydaná jinými státy jej nijak nezavazují," stojí v rozsudku. Nejvyšší správní soud nenašel ani jiný důvod k zásahu a změně rozhodnutí ministerstva kultury.

Dobeš podle pravomocného verdiktu trestního soudu na různých seminářích takzvaně odháčkovával ženy. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle verdiktu je Plášková přivedla do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. U některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha.

 

Právě se děje

Další zprávy