Gross inkasoval za akcie Moravia Energo 110 milionů

Domácí Domácí
17. 7. 2009 12:37
Gross vydělal během půl roku desítky milionů, policie nic nevyšetřila
Stanislav Gross na nedávném sjezdu ČSSD
Stanislav Gross na nedávném sjezdu ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross inkasoval za třetinový podíl ve společnosti Moravia Energo 110 milionů korun. Informoval o tom Radiožurnál.

Gross koupil akcie firmy za velmi výhodných podmínek od svého přítele a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory.

Zaplatil za ně zhruba 20 milionů, část peněz mu přitom půjčila slovenská společnost Key Investment. O půl roku později je prodal firmě Arca Capital Bohemia, již kontroluje sedmatřicetiletý slovenský miliardář Pavol Krúpa.

Radiožurnál nyní zjistil, že tak za krátkou dobu na akciích vydělal 90 milionů korun.

Policie nic nenašla

Obchodem se zabývala i protikorupční policie. Mimo jiné prověřovala, zda zapojení expremiéra do celé operace s akciemi neproběhlo jen na oko, aby spřátelení podnikatelé pomohli expolitikovi vyprat špinavé peníze.

Po několika měsících vyšetřování byl ale případ odložen s tím, že se nepodařilo nic najít.

Moravia Energo, která patřila do impéria třineckého miliardáře Tomáše Chreneka, letos zkrachovala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy