Greenpeace předali náměstkovi ministra Karlu Bláhovi zhruba dvacet vzorků spermatu. Chtějí ukázat, jak chemické látky ohrožují i lidskou reprodukci.
Stolek se vzorky přinesly před úřad dvě ženy oblečené jako zdravotní sestry. Doprovázel je smutečně oblečený muž s křížem a další aktivisté, kteří drželi transparent s heslem Chceme budoucnost bez jedů a nezodpovědných úředníků.
Greenpeace upozorňují, že s množstvím chemických látek se nedostávají do kontaktu jen zaměstnanci chemiček, ale i lidé v práci nebo doma. Nebezpečné látky se uvolňují z počítačů anebo třeba z linolea.
Lidé z pražské kanceláře Greenpeace chtějí touto akcí přimět ministerstvo životního prostředí, aby podpořilo přísnou verzi chystaných evropských chemických předpisů, díky nimž by nejvíce nebezpečné chmikálie měly být nahrazeny neškodnými přípravky.
První protest, druhý...
Během čtrnácti dnů je to už podruhé, co se před ministerstvem objevili členové a příznivci Greenpeace. Začátkem listopadu prkny a trámy zatloukli hlavní vchod.
Blokáda úřadu byla reakcí na rozhodnutí ministerstva, které chce podle názoru ekologického hnutí dovolit českým podnikům vypustit v následujících letech příliš velké množství skleníkových plynů.
Greenpeace jsou odhodláni v přímých akcích pokračovat, pokud úřady na jejich požadavky nepřistoupí.
"Budeme hlasití," slibuje ředitel české pobočky uznávané mezinárodní ekologické organizace Jiří Tutter.
Už první akce přinesla úspěch
Právě Greenpeace byli první, kdo s těmito přímými akcemi v ekologickém hnutí začal. V roce 1971 se skupinka dobrovolníků vydala na lodi k ostrovu Amchitka u západního pobřeží Aljašky, kde Spojené státy prováděly jaderné testy.
Aktivisté se sice k ostrovu vůbec nedostali, ale nakonec dosáhli svého: USA od pokusných jaderných výbuchů skutečně upustily.
"Jedním z principů Greenpeace je přinést osobní svědectví z místa, kde se děje něco špatného," vysvětluje mluvčí české pobočky Greenpeace Karel Dolejší.
Když Greenpeace zabednili vstup na ministerstvo životního prostředí, chtěli upozornit na to, že úkolem tohoto úřadu je chránit přírodu, nikoliv lobbovat za znečišťování.
"K podobným akcím se přistupuje jen tehdy, pokud již neexistuje potenciál pro efektivní vyjednávání a jde o závažný či modelový problém," tvrdí Dolejší. "Ve zmíněném případě jsme se pokoušeli od jara ovlivnit postoj ministerstva vyjednáváním, avšak bez výsledku."
Greenpeace na temelínské věži
Úspěchem skončila i první velká akce Greenpeace po listopadu 1989 v tehdejším Československu, kdy skupina aktivistů vylezla s protestním transparentem na chladící věž Temelína.
Protest přispěl k tomu, že se místo čtyř jaderných bloků postavily jenom dva (i když dnes ČEZ zvažuje, že zbylé dva reaktory dostaví).
"Často se setkáváme s názorem, že účelem podobných akcí je výhradně přitáhnout pozornost médií. Někdy je ale mediální ohlas zcela nepodstatný, protože těžištěm akce je přímé působení na osobu či instituci, kterou konfrontujeme. Jindy je zase hlavním důvodem akce upozornění veřejnosti na problém," vysvětluje mluvčí Greenpeace Dolejší.
Když před lety členové tohoto mezinárodního hnutí zablokovali v Hamburku loď s geneticky modifikovanou krmnou kukuřicí určenou pro jednu českou firmu, jakoby tím ničeho nedosáhli - kukuřice nakonec do Česka stejně dorazila.
Jenže Greenpeace si pochvalují, že i díky této akci se veřejnost mnohem více začala zajímat o geneticky modifikované suroviny a potraviny.
Jsou tu ovšem i neúspěchy. Greenpeace se například nepodařilo zabránit zbourání Libkovic.
Nepříliš znatelný efekt měl i let balonem nad severočeskými doly letos na jaře a výzva obyvatelům v Horním Jiřetíně, aby volili v parlamentních volbách ty strany, které se jednoznačně hlásí k tomu, aby obec nebyla zlikvidována kvůli těžbě uhlí.
V Jiřetíně nakonec zvítězila ČSSD, která prosadila státní energetickou politiku, a ta s pokračováním těžby uhlí počítá.
Radnice chce nový trestný čin
Členové Greenpeace přiznávají, že je někdy lidé označí za teroristy. Naposledy se to stalo právě při "zavření" ministerstva životního prostředí.
Jeden muž, který nemohl kvůli prknům projít hlavním vchodem a musel postranním, se rozčílil a řekl na adresu Greenpeace, že jsou teroristé.
"Na druhou stranu se nám ozvalo několik zaměstnanců ministerstva, kteří cítili potřebu akci podpořit. Bylo to skvělé a zcela neobvyklé," říká mluvčí Dolejší.
Když před rokem protestovalo několik aktivistů Greenpeace na komíně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí, rozhodla se tamní radnice připravit pro ministerstvo vnitra návrh, podle něhož by byl zaveden nový trestný čin - nedovolený vstup do rizikových prostor. Dnes je to pouze přestupek.
"V naprosté většině případů skončily naše akce přestupkovým řízením, které bylo posléze zastaveno. K tretnímu stíhání policie nikdy nepřistoupila," říká Dolejší. Dodal, že Greenpeace nemá žádný zvláštní fond na případné pokuty.
"Pokud by někdo například svévolně zničil cizí majetek, pokutu zaplatí sám," tvrdí Dolejší.
Někteří dárci ztratí o Greenpeace zájem
Dolejší uvedl, že přímé akce zpravidla navrhují dobrovolní příznivci sdružení. Kancelář organizace pak posoudí, jestli se návrh shoduje s hlavními principy Greenpeace, jako je například politická nezávislost či nenásilí.
"Po každé výraznější akci zpravidla stoupá návštěvnost našich webových stránek a zaznamenáváme pozitivní ohlasy, získáváme příznivce," říká mluvčí Dolejší.
"Je však také pravda, že se občas ozvou naši podporovatelé, kteří si již nepřejí nám posílat peníze," dodal Dolejší.