Greenpeace se z komína dolů nechystá

Adéla Vlachová
3. 11. 2005 16:15
Valašské Meziříčí - Aktivisté Greenpeace se ani dnes nechystají dolů z komína chemičky Deza ve Valašském Meziříčí.

Jejich protestní akce, která začala v úterý ráno, má donutit vedení podniku, aby postupně vyřadilo z výroby nebezpečné a zdraví škodlivé chemikálie - ftaláty. Společnost sice s aktivisty zprvu jednala, když se však dozvěděla o lidech na komíně, jednání ukončila. Nyní už nechává vše na policii.

"Je to nátlaková akce, neoprávněné vniknutí na cizí pozemek, navíc ti lidé na komíně porušují bezpečnostní předpisy. O tom, aby slezli, jsme se s jejich kolegy nedohodli," řekl technický ředitel společnosti Ivo Hanáček. Dál se už k věci nechtěl vyjadřovat.

Přespávají ve stanech  

Čtyři aktivisté - horolezci - z vrcholu stometrového komína spustili dva transparenty, jeden s nápisem Greenpeace, druhý s nápisem Bezpečnou chemii. Přespávají tam ve stanech, zásob prý mají ještě dostatek. Policisté proti nim zatím nezasáhli, ve stometrové výšce je to podle nich nebezpečné. Dohlíží na ně však dvě hlídky a také lidé z bezpečnostní agentury.

Včera za nimi vylezl policista, který zjistil jejich totožnost a vyzval je, aby slezli dolů. "Protože neuposlechli, dopustili se přestupku," uvedli policisté a dodali, že na ekology počkají, až slezou.

Ftaláty, které Deza vyrábí, patří podle Greenpeace k nejrozšířenějším a nejvíce znečišťujícím chemickým látkám. Hromadí se v živých organismech a mají prokazatelně negativní vliv na lidské zdraví, píší aktivisté. "O náhradě bezpečnějšími alternativami přesto chemička neuvažuje. Řekli nám, že dokud tu nejsou zákony, které je k tomu donutí, nic se měnit nebude," uvedl Piňos.

"Výroba a prodej všech chemických látek a to i ftalátů je ve společnosti Deza plně v souladu se stávající legislativou. A bude tomu tak i v budoucnu," reagoval Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky.

Norma zpřísní používání chemikálií

Aktivisté ale zatím na komíně sbírají podpisy pro svou výzvu, která má apelovat na politiky, aby schválili nová evropská chemická pravidla, známá pod zkratkou REACH. Výzvu už podpořilo 2602 lidí..

Nová norma má zpřísnit používání chemických látek. Tisíce z nich, kterých se v EU vyrobí více než jedna tuna za rok, se mají do třinácti let podrobit testům, aby se zjistil jejich vliv na lidské zdraví. Pak je případně nahradí bezpečné přípravky. Chemikálie si pak výrobci nechají registrovat u nově vzniklého evropského úřadu. Zákazník tak získá přesné informace o škodlivosti chemických látek použitých ve výrocích, který kupuje.

Chemický průmysl včetně českého však varuje: pro menší výrobce chemikálií to znamená konec. Podniky si totiž budou muset za testování platit samy. Náklady už má Evropská komise vyčíslené: 1,4 miliard eur v rozmezí pěti až sedmi let. Český chemický průmysl má za změny zaplatit od dvou do deseti miliard korun. Brusel poukazuje na to, že státy EU následně ušetří až 50 miliard eur na zdravotních nákladech. Navíc - odpuštění registračních poplatků je stále ještě ve hře.

O návrhu bude Evropský parlament hlasovat tento měsíc. Podobné akce proto dělá Greenpeace v těchto dnech na více místech v Evropě. "Nic než účinná legislativa pomoci nemůže," doplnil Piňos. (Projděte si přehled dosavadních akcí Greenpeace v Česku)

 

 

Právě se děje

Další zprávy