Foto: Unikátní schodiště i jeskyně poustevníka, kde bývalo drsné vězení. Česko má 19 nových památek

Tomáš Klézl
11. 2. 2018 17:14
Počet položek na Ústředním seznamu národních kulturních památek se letos rozšířil na celkových 342 objektů. Návrh ministerstva kultury se tentokrát soustředil na 19 památek církevního charakteru s mimořádnou hodnotu. Jde zejména o areály významných poutních míst ze 17. a 18. století. Správci památek si od zápisu na seznam slibují větší návštěvnost a snadnější shánění investorů.
Otlačené schody Kaple Svatých schodů na Hoře Matky Boží Králíky, Kopeček 1 (okres Ústí nad Orlicí) neznámý stavitel, 1710  Hlavní architektonickou hodnotou poutního areálu na Hoře Matky Boží (dříve zvané Lysá hora, 760 m n. m.) nad městem Králíky je dominantní krajinná situace raně barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie s ambity. Podtrhuje ji lipová alej od brány k městu, lemovaná sedmi kapličkami symbolizujícími sedm bolestí Panny Marie. Rezidence s klášterem servitů vznikla v letech 1706-1710. Součástí se stal i samostatný altánový pavilon s kopií schodů z tzv. Antoniova hradu v Jeruzalémě, na nichž prý místodržitel Pontius Pilatus odsoudil Ježíše Krista ke smrti ukřižováním. Ve 4. století byly tyto schody přeneseny z Jeruzaléma do Říma a staly se vyhledávaným posvátným místem nedaleko Lateránské baziliky. Repliky Svatých schodů u nás vznikaly v barokní době na různých místech, například u augustiniánů na pražském Karlově či u minoritů v Brně. Po trojramenném schodišti postupují věřící po kolenou, přičemž se na každém schodě pomodlí Otčenáš a na každé podestě Zdrávas Maria. Boční ramena slouží k sestupu.
Otlačené schody Kaple Svatých schodů na Hoře Matky Boží Králíky, Kopeček 1 (okres Ústí nad Orlicí) neznámý stavitel, 1710 Hlavní architektonickou hodnotou poutního areálu na Hoře Matky Boží (dříve zvané Lysá hora, 760 m n. m.) nad městem Králíky je dominantní krajinná situace raně barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie s ambity. Podtrhuje ji lipová alej od brány k městu, lemovaná sedmi kapličkami symbolizujícími sedm bolestí Panny Marie. Rezidence s klášterem servitů vznikla v letech 1706-1710. Součástí se stal i samostatný altánový pavilon s kopií schodů z tzv. Antoniova hradu v Jeruzalémě, na nichž prý místodržitel Pontius Pilatus odsoudil Ježíše Krista ke smrti ukřižováním. Ve 4. století byly tyto schody přeneseny z Jeruzaléma do Říma a staly se vyhledávaným posvátným místem nedaleko Lateránské baziliky. Repliky Svatých schodů u nás vznikaly v barokní době na různých místech, například u augustiniánů na pražském Karlově či u minoritů v Brně. Po trojramenném schodišti postupují věřící po kolenou, přičemž se na každém schodě pomodlí Otčenáš a na každé podestě Zdrávas Maria. Boční ramena slouží k sestupu. | Foto: Pavel Frič / TITANIC

Poutní areál Hora Matky Boží u Králík s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Pardubický kraj se může pyšnit rovnou třemi novými zápisy na seznam národních kulturních památek. Poutní komplex Hora Matky Boží u Králík s kostelem Nanebevzetí Panny Marie založil na sklonku 17. století králický rodák Tobias Jan Becker. Součástí národní památky je kromě kostela, ambitu a konventu také osm pašijových kaplí křížové cesty.

 

Právě se děje

Další zprávy