Graffiti v Česku: vandalismus, umění, nebo kýč?

Foto: Jan Langer
Jan Langer
21. 11. 2012 11:30

Graffiti na zdech mění podobu lidských obydlí od nepaměti. Jako výtvarný projev a otisk autorovy přítomnosti zdobí jeskyně v Altamiře i ulice moderních metropolí. Svou současnou podobu formuje "street art" na západ od nás cca 40 let. V Česku jsou jeho projevy brány spíše jako vandalství. Dnes se mu však dostává stále více veřejného prostoru i uměleckého uznání. A to přes to, že škody, které způsobuje na majetku či historickém dědictví, jsou stále vyšší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy