Praha - U soudu s "otci" televize Nova přišla řada na výpověď polistopadového politika, sociologa Fedora Gála. Po Vladimíru Železném je to nejznámější tvář procesu, ve kterém stát obviňuje bývalé vlastníky společnosti CET 21, že při prodeji této firmy připravili státní poladnu o víc než 38 milinů korun.
"Nechtěl jsem s televizí Nova už mít nic společného. Byli jsme jen bezvýznamným apendixem, který neměl na chod televize žádný vliv," vysvětloval Gál před soudem, proč se rozhodl zbavit svého dílu CET 21.
Obžaloba Gála i další bývalé vlastníky CET 21 (společnosti, která držela licenci na vysílání Novy) viní, že místo aby transparentně prodali podíly v CET 21 s.r.o. a příjmy z toho zdanili, založili fiktivní společnost CET 21 a.s. a vyrovnali se pomocí podílů z ní. Příjmy z akcií jsou totiž osvobozené od daní.
Konkrétně Gál si tak měl podle obžaloby přijít na 17 milionů korun. Gál u soudu rozhodně popřel, že by akciová společnost byla jen zástěrkou pro daňový únik. "Pro americkou CME to byla jedna z cest, jak se dostat k licenci."
Zatímco Vladimír Železný tvrdí, že na transakci s akciemi neměl vliv. Ostatní obžalovaní naopak mají za to, že on s "Američany" vše dojednal.
"My jsem k nim vůbec neměli přístup. Nemohli jsme ani do budovy televize," uvedl Fedor Gál. Jediné, na čem se všichni shodnou, že obžalovaný by měl být i staronový majitel Novy CME, kde plán prodeje vznikl.
Zakladatelé Novy stojí před soudem. Za únik 38 miliónů |
Podle slovenského právníka Romana Kvasnici, který zastupuje vedle Gála i Vlastimila Venclíka, Petera Hunčíka a Josef Alána, je taková konstrukce nesmyslná.
"Nedovedu se představit, že by CME vymýšlela pro moje klienty nějaké daňové úniky. Proč by to dělali?" řekl Aktuálně.cz Kvasnica.
Proč ale CME půjčila Železnému víc než pět milionů dolarů na nákup akcií firmy, která měla jen základní jmění a nevlastnila licenci na vysílání Novy?
"My jsme se CME podlepsali opční smlouvu, která nás zavazovala konat, tak jak řekne CME, a to i v případě podílů ve společnosti CET 21 s.r.o. Sankce za porušení tohoto byly v miliardách dolarů," řekl soudu Fedor Gál.
Na valné hromadě, která následovala několik měsíců po zmíněné transakci s akciemi, ostatní majitelé převedli na Železného víc než 43 procent obchodního podílu v CET 21 s.r.o.
Napětí u soudu: nechtějí vedle Železného ani sedět
Gál i další tři bývalí vlastníci CET 21 vidí za vším snahy Vladimíra Železného a právníka Aleše Rozehnala o osobní prospěch.
Napětí a špatné vztahy mezi nimi jsou zřejmé i z chování v soudní síni. Režisér Vlastmil Venclík ve své výpovědi uvedl, že by měl problém sedět vedle Železného na lavici obžalovaných.