Praha - Téměř deset let zůstala před veřejností utajena událost, která je stínem diplomatické kariéry Štefana Füleho. Muž, jehož si po mnoha peripetiích politici vybrali jakožto reprezentanta v Evropské komisi, v roce 2000 zavinil vážnou dopravní nehodu.
Nehoda se stala v Litvě v době, kdy zde Füle působil v diplomatické misi. Při noční jízdě dostal smyk a narazil do protijedoucího auta.
Podle informací, které zjistilo Aktuálně.cz, dospěla tamní policie k závěru, že vinu nese jednoznačně český diplomat.
Lidé, kteří s informacemi o nehodě přišli do styku, v neoficiálních rozhovorech mluví o tom, že svou roli v ní sehrál alkohol.
Důkazy, co se doopravdy stalo, jsou však dnes utajeny - detailní podklady na ministerstvu zahraničí byly podle platných regulí skartovány a Národní bezpečnostní úřad, který se nehodou v rámci prověřování Füleho rovněž zabýval, informace utajuje.
Škoda za statisíce
Zpráva o nehodě se tak oficiální cestou doposud na veřejnost vůbec nedostala. Sám Füle to, že by řídil opilý, na přímý dotaz popřel.
Nehoda se stala v noci v Litvě 2. února 2000. Füle se služebním volvem dostal smyk a havaroval. Škodu na vozidle později komise ministerstva zahraničí vyčíslila na 216 tisíc. Zůstatková cena auta byla 78 tisíc.
Podle dokladů dochovaných na ministerstvu zahraničí dospěla litevská policie k závěru, že velvyslanec nese za nehodu vinu. S ohledem na diplomatickou imunitu ale sankce nebyla uložena, napsala litevská policie.
Právě téměř deset let starou nehodu měli na mysli kritici Füleho z řad poslanců výboru pro evropské záležitosti, kterým se tuto středu oficiálně představil jako kandidát na eurokomisaře.
"Slyšel jsem pověsti o nehodě a tak jsem se pana Füleho ptal, jestli není něco v jeho minulosti, co by mohlo ohrozit jeho pověst a pověst České republiky," uvedl jeden z nejhlasitějších Füleho kritiků poslanec ODS Petr Bratský.
Okolnostmi havárie se v roce 2005 zabýval i Národní bezpečnostní úřad, který uděluje státním úředníkům prověrky. V odpovědích, které si na ministerstvu zahraničí úřad vyžádal, o alkoholu není ani zmínka.
A originální kompletní svazek k nehodě už byl na ministerstvu podle platných směrnic skartován.
Ztráta chodce i paměti
Sám Štefan Füle popírá, že by řídil opilý.
"Měl jsem autonehodu, je to tak. Ale nebyl tam žádný alkohol, byl jsem střízlivý," uvedl diplomat.
Nehoda se podle něj stala poté, co mu chtěl do vozovky vstoupit chodec. "Já jsem se mu snažil vyhnout. Bylo to na zamrzlé cestě v noci, dostal jsem smyk a srazil jsem se bokem s protijedoucím vozidlem," dodal Füle.
Chodce se litevské policii nicméně nikdy nepodařilo najít. Dochované záznamy na ministerstvu zahraničí hovoří o tom, že policie jeho identitu nevypátrala.
Oslovení ministři a diplomaté oficiálně tvrdí, že si na okolnosti nehody už nevzpomínají.
"Vím o tom, ale detaily si nepamatuji," uvedl exministr Jan Kavan, za jehož éry Černínský palác havárii řešil.
Jediný, kdo v tuto chvíli může pochybnosti rozptýlit, je Národní bezpečnostní úřad. Ten řešil Füleho prověrku a měl k tomu k dispozici i vyjádření tajných služeb.
Úřad však informace k jednotlivým prověrkám neposkytuje.
"Podle zákona takové informace zveřejňovat nesmíme," sdělil ředitel kanceláře šéfa NBÚ Lubomír Prchal.
Informace k nehodě si může z NBÚ vyžádati premiér. Jan Fischer zatím Aktuálně.cz sdělil, že o Füleho nehodě nic neví.