Praha - Francouzská vojenská rozvědka a někteří čeští exulanti připravovali po únoru 1948 "únos" československého prezidenta Edvarda Beneše do zahraničí.
Lidovým novinám to řekl bývalý partyzán a právník Radomír Luža, který sám připravoval plán útěku.
Beneš měl v zahraničí působit v čele třetího protikomunistického odboje. Z celé akce ale nakonec sešlo, a to hlavně kvůli špatnému zdravotnímu stavu Edvarda Beneše.
Podle plánu měli Francouzi kontakt na Beneše získat přes exprezidentova politického referenta Jana Jínu. Hranice měl Beneš překročit se svoji ženou Hanou v třímístném letadle.
- Slota tvrdí, že Beneš dal příkaz k zavraždění Štefánika
Dodnes by se dalo spekulovat, jakou by měl Benešův útěk šanci na úspěch. StB totiž v létě 1948 posílila exprezidentovu ostrahu a několikrát dokonce v Sezimově Ústí, kde žil, spustila poplach.
"Přesně tak se dostal za hranice národněsocialistický poslanec Ripka, takže si myslím, že šance tam být mohla. Na druhou stranu StB Beneše pečlivě střežila. Těžko říci," řekl deníku historik Petr Koura.
Edvard Beneš byl československým prezidentem v letech 1935 až 1938 a 1945 až 1948. Tuto funkci zastával i v letech 1940 až 1945 v československé exilové vládě v Londýně. Na prezidentský úřad abdikoval po komunistickém převratu, 7. června 1948 a zemřel o necelé tři měsíce později, 3. září 1948.