Foto: Tisíc zvířat muselo pryč. Před dvaceti lety voda zaplavila polovinu pražské zoo

Foto: Tisíc zvířat muselo pryč. Před dvaceti lety voda zaplavila polovinu pražské zoo
Voda v srpnu 2002 zaplavila celou spodní část pražské zoo, téměř polovinu areálu.
Hned bylo jasné, že bude potřeba přesunout velké množství zvířat. V neděli začalo vydatně pršet, v pondělí ráno začala evakuace.
Tehdejší mluvčí zoo Vít Kahle vzpomíná, že pracovníci tehdy asi čtrnáct dní spali na zemi ve spacácích v areálu zoologické zahrady. "V první fázi ani nešlo opustit areál a potom jsme měli strašně moc práce," líčí Kahle.
V první řadě bylo potřeba přesunout ohrožená zvířata do horní části areálu. Později se některých zvířat dočasně ujaly české i zahraniční zoologické zahrady. "Bylo jasné, že než se opraví pavilony a expozice, bude to nějakou dobu trvat. Solidarita ze strany kolegů českých i světových zoo byla obrovská," říká Kahle.
Nejdříve pracovníci zoo začali s evakuací ptáků, želv nebo zvířat z kontaktní zoo. Většinu z uhynulých 134 zvířat přesto nakonec tvořili právě ptáci. A to kvůli šoku a stresu způsobeným nastalou situací a evakuací.
Foto: Zoo Praha
Michaela Endrštová Michaela Endrštová
15. 8. 2022 18:32
Ničivé povodně se před dvaceti lety nevyhnuly ani pražské zoologické zahradě. Před velkou vodou tehdy bylo nutné evakuovat více než tisíc zvířat. A více než stovka jich povodně nepřežila. Vít Kahle, který tehdy nově nastoupil do funkce mluvčího zoo, se však na tuto dobu snaží vzpomínat v dobrém. "Byla to nejúspěšnější a nejrozsáhlejší evakuace zvířat v dějinách všech zoologických zahrad," říká.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

KLDR odpálila další střelu, dopadla do Japonského moře

Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Pchjongjang tak učinil krátce před návštěvou americké viceprezidentky Kamaly Harrisové v Jižní Koreji.

Tento týden Jižní Korea pořádá u svých břehů námořní vojenské cvičení spolu s americkou armádou a ve čtvrtek se viceprezidentka Harrisová chystá do Soulu a do demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou. V úterý se Harrisová v Tokiu účastnila státního pohřbu japonského expremiéra Šinzóa Abeho.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu. Jejich konflikt ukončilo totiž jen příměří, nikoliv mírová smlouva.

Severní Korea provedla test balistické rakety i před několika dny, o víkendu odpálila střelu krátkého doletu rovněž směrem k Japonskému moři. Od začátku roku Severní Korea uskutečnila řadu raketových testů, čímž porušuje rezoluce OSN.

Zdroj: ČTK
Další zprávy