Foto: Dezinfekce místo svěcené vody, pět mší místo tří. Nejde zavřít Boha, říká kněz

Foto: Dezinfekce místo svěcené vody, pět mší místo tří. Nejde zavřít Boha, říká kněz
Kostely jsou jedním z míst, jejichž "provoz" je zatím stále velmi omezen kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.
Současné restrikce zakazují účast na bohoslužbách více než patnácti orouškovaným lidem.
Navštívili jsme ikonický kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Praze od slovinského architekta Josipa Plečnika, abychom se podívali, jak taková omezená mše probíhá.
"Bohoslužby jsou v jiné časy než obvykle, aby lidé mohli chodit na svaté přijímání individuálně," vysvětluje nový režim zdejší římskokatolický kněz Jan Houkal. Svaté přijímání, které je standardně součástí mší, je pro věřící velmi důležitou součástí církevního života. Aby o ně lidé kvůli malému počtu povolených účastníků bohoslužeb nepřišli, provádí ho nyní Jan Houkal i individuálně během dne.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
5. 5. 2020 13:03
"Přece nejde zavřít Boha," říká farář Jan Houkal v kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Praze. "Lidé ho nyní potřebují více než kdykoliv předtím."
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy