Foto: Neočkovaní pacienti bojují o život. Nemuseli tu být, upozorňují lékaři

Foto: Neočkovaní pacienti bojují o život. Nemuseli tu být, upozorňují lékaři
Počty nakažených v posledních dnech překonávají dosavadní rekordy. Nemocnice proto zažívají nápor nových pacientů. Musí proto omezovat péči, odkládají operace, které nejsou nezbytné. V ústecké nemocnici třeba zavírají jedno oddělení traumatologie a přetváří ho na covidové. "To, co lze odložit, aniž by došlo k poškození pacienta, se odkládá. Jedná se například o artroskopii kolene, na kterou se čeká měsíce. A tak je to teď všude," líčí primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.
Práce na JIP je náročná fyzicky i psychicky. "Měsíčně tu teď jsem kolem dvou set hodin," popisuje zdravotní sestra Michaela Stříšková. A prosí ty, kteří se odmítli očkovat, aby alespoň dodržovali opatření. "Třeba když jde člověk do obchodu, vidí mnoho lidí bez respirátorů," dodává Stříšková.
Za běžných okolností by v Ústeckém kraji byla jedna JIP, a to na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Kvůli pacientům s covidem je jich dnes však pět. Na odděleních je potřeba specializovaný personál, ten pak chybí jinde. Proto dochází k omezování jiné péče a odkládání operací.
Ústecká nemocnice se navíc musí vypořádat s nedostatkem zdravotníků, kterých je méně než během pandemie na jaře, jelikož někteří si našli práci v jiném oboru a některé zdravotnice odešly na mateřskou dovolenou. Ústečtí lékaři tak nyní doufají, že jim pomůže armáda, která tu pomáhala již v předchozích vlnách.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Michaela Endrštová Jakub Plíhal, Michaela Endrštová
24. 11. 2021 5:30
"Neočkoval jsem se, protože jsem se toho bál. Nevěděl jsem, co v tom je za svinstvo," popisuje jeden z pacientů, proč odmítal vakcínu proti nemoci covid-19, se kterou skončil na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Lituje, že se neočkoval, ostatně jako i další pacienti, kteří leží na stejném oddělení a se kterými hovořili redaktoři Aktuálně.cz.
 

Právě se děje

Další zprávy