Foto: Neočkovaní pacienti bojují o život. Nemuseli tu být, upozorňují lékaři

Foto: Neočkovaní pacienti bojují o život. Nemuseli tu být, upozorňují lékaři
Počty nakažených v posledních dnech překonávají dosavadní rekordy. Nemocnice proto zažívají nápor nových pacientů. Musí proto omezovat péči, odkládají operace, které nejsou nezbytné. V ústecké nemocnici třeba zavírají jedno oddělení traumatologie a přetváří ho na covidové. "To, co lze odložit, aniž by došlo k poškození pacienta, se odkládá. Jedná se například o artroskopii kolene, na kterou se čeká měsíce. A tak je to teď všude," líčí primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.
Práce na JIP je náročná fyzicky i psychicky. "Měsíčně tu teď jsem kolem dvou set hodin," popisuje zdravotní sestra Michaela Stříšková. A prosí ty, kteří se odmítli očkovat, aby alespoň dodržovali opatření. "Třeba když jde člověk do obchodu, vidí mnoho lidí bez respirátorů," dodává Stříšková.
Za běžných okolností by v Ústeckém kraji byla jedna JIP, a to na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Kvůli pacientům s covidem je jich dnes však pět. Na odděleních je potřeba specializovaný personál, ten pak chybí jinde. Proto dochází k omezování jiné péče a odkládání operací.
Ústecká nemocnice se navíc musí vypořádat s nedostatkem zdravotníků, kterých je méně než během pandemie na jaře, jelikož někteří si našli práci v jiném oboru a některé zdravotnice odešly na mateřskou dovolenou. Ústečtí lékaři tak nyní doufají, že jim pomůže armáda, která tu pomáhala již v předchozích vlnách.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Michaela Endrštová Jakub Plíhal, Michaela Endrštová
24. 11. 2021 5:30
"Neočkoval jsem se, protože jsem se toho bál. Nevěděl jsem, co v tom je za svinstvo," popisuje jeden z pacientů, proč odmítal vakcínu proti nemoci covid-19, se kterou skončil na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Lituje, že se neočkoval, ostatně jako i další pacienti, kteří leží na stejném oddělení a se kterými hovořili redaktoři Aktuálně.cz.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy