Foto: Příhraniční město má knihovnu s fasádou z "knih". Postavilo ji zcela bez dotací

Podívejte se sami na netradiční knihovnu v příhraničním městě, která kromě fasády "z knih" upoutá například i syrově obnaženým betonem.
"Pivovary a piva už jsem žehnal několikrát, ale knihovnu ještě nikdy. Myslím, že to o našem národu něco vypovídá," zamýšlí se správce místní farnosti Radek Vašinek během slavnostního otevírání knihovny v Hrádku nad Nisou.
V osmitisícovém městě u polských a německých hranic, známém spíše problémy s přeshraničním polským dolem Turów, vyrostla nová knihovna, která vás především svou fasádou upoutá na první pohled.
Musíte ji ovšem najít, je tak trochu ukrytá za historickými domy na centrálním Horním náměstí.
Z druhé strany budova také nijak zvlášť nevyniká, pouze svou polohu má lehce netradiční - přiléhá ke kostelní zdi. A tak během stavby archeologové zachraňovali řadu koster. "Domluvili jsme se, že jednu z koster odešleme na testy DNA, abychom věděli, jací předci v Hrádku žili," řekl starosta Josef Horinka.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
30. 10. 2019 10:14
Obnažený beton a v něm vyrytý nápis "Volům leží knihy v žaludku." Citát esejisty Gabriela Lauba je jedním z několika netradičních prvků nové knihovny v malém pohraničním městě Hrádek nad Nisou na Liberecku, který upoutá vaši pozornost. Podívejte se sami.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy