Foto: Příhraniční město má knihovnu s fasádou z "knih". Postavilo ji zcela bez dotací

Podívejte se sami na netradiční knihovnu v příhraničním městě, která kromě fasády "z knih" upoutá například i syrově obnaženým betonem.
"Pivovary a piva už jsem žehnal několikrát, ale knihovnu ještě nikdy. Myslím, že to o našem národu něco vypovídá," zamýšlí se správce místní farnosti Radek Vašinek během slavnostního otevírání knihovny v Hrádku nad Nisou.
V osmitisícovém městě u polských a německých hranic, známém spíše problémy s přeshraničním polským dolem Turów, vyrostla nová knihovna, která vás především svou fasádou upoutá na první pohled.
Musíte ji ovšem najít, je tak trochu ukrytá za historickými domy na centrálním Horním náměstí.
Z druhé strany budova také nijak zvlášť nevyniká, pouze svou polohu má lehce netradiční - přiléhá ke kostelní zdi. A tak během stavby archeologové zachraňovali řadu koster. "Domluvili jsme se, že jednu z koster odešleme na testy DNA, abychom věděli, jací předci v Hrádku žili," řekl starosta Josef Horinka.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 4. 2020 16:06
Obnažený beton a v něm vyrytý nápis "Volům leží knihy v žaludku." Citát esejisty Gabriela Lauba je jedním z několika netradičních prvků nové knihovny v malém pohraničním městě Hrádek nad Nisou na Liberecku, který upoutá vaši pozornost. Podívejte se sami.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy