Foto: Příhraniční město má knihovnu s fasádou z "knih". Postavilo ji zcela bez dotací

Podívejte se sami na netradiční knihovnu v příhraničním městě, která kromě fasády "z knih" upoutá například i syrově obnaženým betonem.
"Pivovary a piva už jsem žehnal několikrát, ale knihovnu ještě nikdy. Myslím, že to o našem národu něco vypovídá," zamýšlí se správce místní farnosti Radek Vašinek během slavnostního otevírání knihovny v Hrádku nad Nisou.
V osmitisícovém městě u polských a německých hranic, známém spíše problémy s přeshraničním polským dolem Turów, vyrostla nová knihovna, která vás především svou fasádou upoutá na první pohled.
Musíte ji ovšem najít, je tak trochu ukrytá za historickými domy na centrálním Horním náměstí.
Z druhé strany budova také nijak zvlášť nevyniká, pouze svou polohu má lehce netradiční - přiléhá ke kostelní zdi. A tak během stavby archeologové zachraňovali řadu koster. "Domluvili jsme se, že jednu z koster odešleme na testy DNA, abychom věděli, jací předci v Hrádku žili," řekl starosta Josef Horinka.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
30. 10. 2019 10:14
Obnažený beton a v něm vyrytý nápis "Volům leží knihy v žaludku." Citát esejisty Gabriela Lauba je jedním z několika netradičních prvků nové knihovny v malém pohraničním městě Hrádek nad Nisou na Liberecku, který upoutá vaši pozornost. Podívejte se sami.
 

Právě se děje

před 7 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy