Foto: Příhraniční město má knihovnu s fasádou z "knih". Postavilo ji zcela bez dotací

Podívejte se sami na netradiční knihovnu v příhraničním městě, která kromě fasády "z knih" upoutá například i syrově obnaženým betonem.
"Pivovary a piva už jsem žehnal několikrát, ale knihovnu ještě nikdy. Myslím, že to o našem národu něco vypovídá," zamýšlí se správce místní farnosti Radek Vašinek během slavnostního otevírání knihovny v Hrádku nad Nisou.
V osmitisícovém městě u polských a německých hranic, známém spíše problémy s přeshraničním polským dolem Turów, vyrostla nová knihovna, která vás především svou fasádou upoutá na první pohled.
Musíte ji ovšem najít, je tak trochu ukrytá za historickými domy na centrálním Horním náměstí.
Z druhé strany budova také nijak zvlášť nevyniká, pouze svou polohu má lehce netradiční - přiléhá ke kostelní zdi. A tak během stavby archeologové zachraňovali řadu koster. "Domluvili jsme se, že jednu z koster odešleme na testy DNA, abychom věděli, jací předci v Hrádku žili," řekl starosta Josef Horinka.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 4. 2020 16:06
Obnažený beton a v něm vyrytý nápis "Volům leží knihy v žaludku." Citát esejisty Gabriela Lauba je jedním z několika netradičních prvků nové knihovny v malém pohraničním městě Hrádek nad Nisou na Liberecku, který upoutá vaši pozornost. Podívejte se sami.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy