Knihovníci podporují odvolaného šéfa, PEN klub výměnu hájí. Piráti žádají prošetření

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 8. 2019 16:32
Členové českého PEN klubu podporují nástup ředitele Národní knihovny Martina Kocandy do čela Ústřední knihovnické rady na místo bývalého šéfa Víta Richtera. Toho odvolal dnes již někdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) 31. července, tedy poslední den působení ve funkci. Svaz knihovníků naopak podporuje odvolaného Richtera. Piráti žádají vládu o prošetření situace.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk. | Foto: ČTK

Ústřední knihovnická rada v poslední době kritizovala stále se protahující revitalizaci Klementina a podíl ministerstva kultury na ní. Vít Richter v úterý v médiích uvedl, že to by mohlo stát za jeho odvoláním - opakovaně mimo jiné uváděl, že dlouholeté působení knihovníků na stavbě je pro jejich práci obtížné. Knihovníci také říkali, že Klementinum se opravuje spíše s ohledy na nároky památkářů, nikoli na knihovníky a čtenáře.

Revitalizace měla skončit po desetiletí prací a čekání na další etapy příští rok, kdy skončí vládní Program péče o národní kulturní poklad, z něhož se opravy barokního areálu platí. Práce se ale podle knihovny mohou protáhnout o tři roky. Odvolání Richtera nicméně ministerstvo do souvislosti se sídlem Národní knihovny nedává.

"Vydání nového příkazu ministra k Ústřední knihovnické radě je koncepční změnou poradního orgánu ministra kultury. Rada není nezávislým samosprávným orgánem knihoven, ale je ze zákona poradním sborem ministra kultury," sdělila mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

"Jsme přesvědčeni, že koncepční změna, kdy v čele rady má stát generální ředitel Národní knihovny, která je ze zákona odpovědná za formulování metodik a koncepcí pro veřejné knihovny, je správná," řekla mluvčí, podle níž změna neznamená odvolání uznávaného odborníka.

Logické a správné, říká šéf PEN klubu

Rozhodnutí ministerstva podpořila česká buňka sdružení spisovatelů PEN klub. "České centrum Mezinárodního PEN klubu považuje za logické a správné, aby v čele Ústřední knihovnické rady, hlavního poradního orgánu ministra kultury, stál představitel instituce, která má ze zákona povinnost metodicky řídit ostatní knihovny v naší zemi," řekl předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček.

Podle něj s příchodem stávajícího generálního ředitele Martina Kocandy Národní knihovna ožila a změna v principu řízení knihovnické rady generálním ředitelem knihovny povede k lepším výsledkům.

Piráti žádají důsledné prošetření

Piráti naopak vidí poslední kroky bývalého ministra Antonína Staňka ve funkci jako problematické. "S piráty apelujeme na vládu, aby byl tento krok důkladně prošetřen a došlo k objasnění odvolání předsedy Richtera," popsala poslankyně Lenka Kozlová požadavky strany, která žádá návrat k původnímu systému, kdy byl předseda rady vybírán členy rady přímo z jejich středu.

Antonín Staněk skončil ve funkci ministra po dvouměsíční anabázi 31. července. Ten den ještě vyhlásil výběrové řízení na ředitele Národní galerie Praha. Odvolání jejího bývalého šéfa Jiřího Fajta spolu s někdejším ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem stálo na začátku úvah o Staňkově konci.

Exministr na tlak kulturní obce a později i sociální demokracie podal demisi, prezident Miloš Zeman ji však po dlouhém otálení přijal až koncem července. Navrženého nástupce Michala Šmardu prezident dosud nejmenoval.

Kromě změny statutu knihovnické rady Staněk také v posledních hodinách ve funkci zrušil památkovou ochranu Hadích lázní v Teplicích. Učinil tak navzdory nesouhlasu památkářů a dlouho i samotného ministerstva kultury. Staněk rozhodnutím pomohl developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy