Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze

Foto: Možná chodíte kolem. Miliony let staří predátoři ve zdech jediné budovy v Praze
"Takto například vypadal jeden z druhů hlavonožců," vytahuje geolog ze svého batohu napodobeninu vytvořenou pomocí 3D tiskárny, aby měli jeho posluchači lepší představu, čí zkameněliny pozorují.
A tak si lidé na smíchovském nádraží - pro neznalé možná dost nepochopitelně - fotí z deseti centimetrů lesknoucí se sloupy.
Ty kuželovité tvary jsou ve skutečnosti fosilie prvohorních hlavonožců. Predátorů dávných moří, jejichž potomci se oceány prohání dodnes - jde o sépie, olihně nebo třeba krakatice.
"Jsou na spoustě míst, jde jen o to koukat," říká geolog Štěpán Rak, když začíná své povídání o zkamenělinách v Praze. Zobrazit 32 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 2. 2020 12:04
"Když nejsem dva dny venku, tak mám absťák," říká geolog Štěpán Rak, jenž provázel tisíce zájemců o dávné fosilie v okolí Prahy, letos v únoru pozval své první posluchače i mezi pražské domy. Na Smíchově jim mimo jiné ukázal údajně jedinou budovu v hlavním městě, která má téměř nedotčené obložení z hlavonožcového vápence. Čili z materiálu, v němž jsou dávní predátoři dodnes skvěle patrní.
 

Právě se děje

Další zprávy