Areál ve stupni utajení "vyhrazené". Nahlédli jsme do elitní firmy s radary na cokoli

Areál ve stupni utajení "vyhrazené". Nahlédli jsme do elitní firmy s radary na cokoli
Závora v jinak uzavřeném areálu pardubické firmy Era se výjimečně otevřela pro několik novinářů. Důvodem je snaha podniku nabídnout svůj pohled na problémovou zakázku s ministerstvem obrany.
To požaduje po firmě Era ty nejmodernější sledovací systémy, které vyrábí. Dokážou zachytit prakticky cokoliv, co letí, včetně bitevních dronů. A samy přitom zůstat neviditelné.
Armáda je chce nakoupit za 1,5 miliardy korun, přestože ještě loni počítala s poloviční částkou, kterou odsouhlasili i poslanci. Těm nyní vadí, že se zakázka takto prodražuje, kvůli kauze už skončil náměstek pro vyzbrojování Filip Říha.
Ředitel firmy Era Viktor Sotona vysvětluje, že rozdíl mezi původně oznámenou cenou a tou, která nakonec figuruje ve smlouvě, vznikl tím, že ministerstvo vycházelo z pět let starého marketinkového průzkumu trhu. Později, po dodaných přesných specifikacích, prý firma ministerstvo upozorňovala, že cena bude výrazně vyšší.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 6. 3. 2020 10:43
Nahlédli jsme do pardubické firmy ERA, která vyrábí nejmodernější pasivní sledovací systémy na světě, schopné zachytit jakékoliv letadlo. Včetně těch "neviditelných". ERA, spadající pod skupinu Omnipol, je prodává elitním světovým armádám. Její civilní radary pak slouží od Nového Zélandu po USA. Areál firmy je komplet "vyhrazený" dle bezpečnostních prověrek NBÚ, části jsou i v režimu tajné.
 

Právě se děje

před 59 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy