Foto: Češi blokovali těžbu pralesa chráněného UNESCO. Připoutali se k obřím strojům

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko zrušil ochranu staletých stromů v Bělověžském pralese na hranicích Polska a Běloruska.
Porost mizí pod koly tří obřích harvestorů - strojů na kácení.
Názor polské vlády nezměnily výzvy vědců z celého světa ani urgence Evropské komise.
Poláci proto začali usilovat o záchranu pralesa vlastním přičiněním. Organizují protestní pochody lesem i mezi domy, pořádají diskuse. Začali také harvestory blokovat.
Foto: Martin Procházka, prochyphoto.com
Jan Hejl Jan Hejl, Jan Skalík
25. 6. 2017 18:36
Staleté stromy Bělověžského pralesa, domova zubrů, vlků nebo rysů, pomalu mizí. Neporušené části porostu na pomezí Polska a Běloruska, chráněného jako Světové kulturní a přírodní dědictví UNESCO, v současnosti těží harvestory. Proti těžbě unikátního lesa protestuje Evropská komise, odborníci i stovky vědců. Polská vláda argumentuje výskytem kůrovce. Nenásilnou blokádu obřích těžařských strojů zahájili i ekologové. Do akce se zapojila také skupina devíti Čechů.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

před 51 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
Další zprávy