Foto: Češi blokovali těžbu pralesa chráněného UNESCO. Připoutali se k obřím strojům

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko zrušil ochranu staletých stromů v Bělověžském pralese na hranicích Polska a Běloruska.
Porost mizí pod koly tří obřích harvestorů - strojů na kácení.
Názor polské vlády nezměnily výzvy vědců z celého světa ani urgence Evropské komise.
Poláci proto začali usilovat o záchranu pralesa vlastním přičiněním. Organizují protestní pochody lesem i mezi domy, pořádají diskuse. Začali také harvestory blokovat.
Foto: Martin Procházka, prochyphoto.com
Jan Hejl Jan Hejl, Jan Skalík
25. 6. 2017 18:36
Staleté stromy Bělověžského pralesa, domova zubrů, vlků nebo rysů, pomalu mizí. Neporušené části porostu na pomezí Polska a Běloruska, chráněného jako Světové kulturní a přírodní dědictví UNESCO, v současnosti těží harvestory. Proti těžbě unikátního lesa protestuje Evropská komise, odborníci i stovky vědců. Polská vláda argumentuje výskytem kůrovce. Nenásilnou blokádu obřích těžařských strojů zahájili i ekologové. Do akce se zapojila také skupina devíti Čechů.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy