Fotbalový boss zmizel i papírově, už je v databázi

Markéta Chaloupská
27. 5. 2010 16:50
Dnes se jméno Miroslava Kříže i s fotkou objevilo v policejní databázi hledaných osob

Praha - Policie vyhlásila ve čvrtek ráno celostátní pátrání po místopředsedovi Českomoravského fotbalového svazu a významném podnikateli Miroslavu Křížovi.

"Mohu potvrdit, že bylo dnes ráno vyhlášeno celorepublikové pátrání," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Jeho jméno i s fotkou se objevilo v policejní databázi hledaných osob na internetu, kde je veden jako pohřešovaný.

K celostátnímu pátrání policie přistoupí podle mluvčího až poté, co využije všechny policejní prostředky.

Zmizel v sobotu...

Kříž zřejmě zmizel v sobotu, krátce po obchodní schůzce s majitelem Baníku Ostrava Tomášem Peterou a jeho známou.

Podle vyjádření Petery se oba muži sešli v sobotu večer v pražské restauraci Chagall a jejich schůzka skončila po 19.00. Poté prý Kříž odešel a Petera se v restauraci dodíval na finále Ligy mistrů.

"Projednávali jsme přestupy hráčů mezi Plzní a Baníkem a sledovali přitom fotbalový zápas Turecko - Česko," tvrdí majitel Baníku Ostrava.

Otázkou nicméně zůstává, proč se Petera sešel s Křížem v sobotu, když měl již v pátek odletět do Spojených států za vedením ČMFS.

Utekl, míní jeho blízcí

O soboty večer se po Křížovi slehla zem. Policie prověřuje dvě základní varianty: buď místopředsedu ČMFS někdo unesl, nebo utekl sám.

Jeho blízcí spolupracovníci se přiklání ke druhé variantě. Ještě ve středu navečer osoba blízká Křížovi tvrdila, že se není čeho obávat ani panikařit. Víc podrobností ale sdělit odmítla.

Sám předseda fotbalového svazu Ivan Hašek dnes řekl, že nemá vůbec tušení, proč Kříž zmizel. Nicméně se přiklonil k tomu, že v pozadí zmizení jsou spíše Křížovi obchodní aktivity než fotbalové.

"Policie mě dnes kontaktovala. Stále ale pevně věřím, že se celá záležitost rychle vyřeší a pan Kříž se vrátí," uvedl předseda svazu.

Petr Šikoš (v klobouku) na dovolené v Toskánsku
Petr Šikoš (v klobouku) na dovolené v Toskánsku | Foto: Karel Randák

Velká ryba v moři plném žraloků

Jméno Kříž je ve světě podnikatelů známé. Je například místopředsedou v dozorčí radě Golf Parku Plzeň, kde mimo jiné "sedí" i Petr Šikoš. Tedy muž, který ovládá údaje o českých dlužnících a loňské prázdniny trávil na jachtě v Toskánku, kde byl i expremiér Mirek Topolánek či šéf ČEZ Martin Roman.

Šikoš Aktuálně.cz přiznal, že měl s Křížem za poslední dobu několik sporů.

"Byly to spory obchodního rázu," řekl bez dalších podrobností s tím, že se s Křížem viděl naposledy v dubnu ve Spojených státech.

Mimochodem: Akcionářem firmy Plzeňský Golf Park byla ještě v roce 2007 firma AP Trust, v té době nepřímo ovládaná tajemnou firmou Appian Machinery.

Pryč z Ďolíčku

Firma AP Trust, kde je Kříž v dozorčí radě, zase vlastní značnou část akcií firmy Bohemians Real, tedy i vršovický stadion v Ďolíčku, ze kterého se mají Bohemians letos stěhovat.

Ač je Kříž významný podnikatel, tak v září na něj finanční úřad v Plzni uvalil exekuci za dluhy na daních ve výši pět milionů korun. Peníze podnikatel nakonec uhradil, jeho spolupracovníci nicméně tvrdí, že má dluhy i nadále.

 

Právě se děje

Další zprávy