Fašistický pozdrav vyvolává emoce

Roman Staněk
19. 12. 2005 23:55
Řím - Se zdviženou pravicí a zaťatými zuby zdraví špičkový italský fotbalový útočník Paolo di Canio své fanoušky během zápasů italské nejvyšší fotbalové soutěže. Jeho "pozdrav" už přerostl hranice fotbalu.

Kapitán Lazia Řím fašistické gesto znovu zopakoval v sobotu, když střídal v ligovém zápase s Juventusem Turín. Disciplinární komise mu za to včera udělila pokutu 10 000 eur a zastavila činnost na jeden zápas.

Chováním útočníka Lazia Řím, který fašistickým pozdravem zdravil už 11. prosince při zápase s Livornem své fanoušky, už začali být znepokojeni také politici, hráči, fanoušci, funkcionáři i členové židovské komunity v Itálii.

Doživotní vyhazov

Sepp Blatter, prezident mezinárodní fotbalové asociace FIFA řekl, že hráči kteří veřejně předvádějí fašistické pozdravy a hesla by měli být odstaveni z profesionální soutěže do konce života.

Prezident italské židovské federace Vittorio Pavoncello zvažuje podání trestního oznámení na  italského fotbalistu. "Pokud se na tom židovská komunita neshodne, podám trestní oznámení jako soukromá osoba," uvedl minulý týden.

Pavoncello dále uvedl, že je znepokojen tím, že se Di Canio stává "jakýmsi druhem hrdiny pro mladé lidi".

"Fakt, že byl vybrán jako jeden ze sportovců, kteří ponesou olympijskou pochodeň před zimními olympijskými hrami v Turíně (které začínají v únoru), je ostudou celého města Říma," doplnil.

Kapitán Lazia Řím se však svého oblíbeného pozdravu zdviženou pravicí vzdát nehodlá."Budu tak zdravit dál. Tak mě budou muset trestat po každém zápase," prohlásil v televizním rozhovoru. "Římský pozdrav je historie, a když ho chceme trestat, musíme také z Říma odstranit pár soch," dodal.

Politicky vyhrocený zápas

Minulý zápas mezi Laciem a toskánským týmem Livorno je tradičně jedním z nejvíce politicky vyhrocených zápasů v italské Sérii A - nejvyšší fotbalové lize.

Mnoho fanoušků Livorna zastává krajně levicové názory, nosí vlajky se srpem a kladivem nebo portrétem kubánského revolucionáře Che Guevary, zatímco tvrdé jádro fanoušků Lazia se řadí k extrémní pravici. Na vlajkách sice mívají keltské kříže, ještě častěji jsou však na nich k vidění některé z fašistických symbolů.

I tento zápas, v němž Lazio podlehlo Livornu 2-1, se odehrával v napjaté atmosféře. Domácí fanoušci zpívali protifašistická hesla, zatímco hosté ukazovali svastiky.

Kontroverzní figura

Di Canio je skutečně kontroverzní figurka. V roce 2001 obdržel od asociace FIFA cenu fair-play za to, že odmítl skórovat po té, co se protivníkův brankář zranil.

O tři roky dřív však dostal stop na 11 zápasů za napadení rozhodčího během jednoho zápasu anglické ligy.

Ve své autobiografii, kterou fotbalista napsal, mimojiné vyjadřuje obdiv k italskému fašistickému diktátorovi Mussolínimu.

 

Právě se děje

Další zprávy