Fond dopravy si najímal firmy na svou práci, odhalil NKÚ

ČTK ČTK
7. 7. 2015 9:47
Kontrolní úřad vytýká Státnímu fondu dopravní infrastruktury také to, že nedostatečně kontroloval, jak efektivně je vynaloženo 244 milionů korun, které rozdělil na příspěvcích na nové technologie.
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhalil nedostatky u konzultačních, právních a poradenských služeb, za něž dal Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) přes 3,5 milionu korun.

Někdy si je prý fond najímal na práci, kterou měl dělat sám. NKÚ to v úterý uvedl v tiskové zprávě o kontrole hospodaření fondu v letech 2011 až 2014.

NKÚ vytýká Fondu také to, že nedostatečně kontroloval, jak efektivně je vynaloženo 244 milionů korun, které rozdělil na příspěvcích na nové technologie. Přínos nemohl podle NKÚ fond vyhodnotit, protože ho sledoval jen na základě toho, co mu posílali sami příjemci příspěvků.

Navíc po nich prý nepožadoval, aby doložili, jak konkrétně se efekt takto vynaložených peněz z veřejných zdrojů projevil, třeba o kolik se díky nové technologii snížil hluk v okolí silnic. Příjemci příspěvků fondu popisovali přínosy jen obecně, třeba slovem "zlepšení".

Neví se, co firmy přesně dělaly

Pokud jde o výtky ohledně konzultačních, právních a poradenských služeb, zmiňuje úřad například to, že SFDI zaplatil 300 tisíc korun soukromé firmě za kontroly zadávacích řízení. Z dokumentů ale nelze určit podíl práce firmy a vlastního zaměstnance fondu dopravy.

"Faktury za tuto službu obsahovaly jen část rozpisu firmou vykonané práce, přestože firma měla doložit kompletní rozpis skutečně vykonané práce. Kontroly veřejných zakázek navíc spadají do běžných činností SFDI, tudíž je měl fond vykonávat sám," uvedl NKÚ.

Totéž podle NKÚ platí u soukromé společnosti, které SFDI zaplatil víc než půl milionu za to, aby kontrolovala u Správy železniční a dopravní cesty dodržování zákona o veřejných zakázkách při zadávání tendrů.

"Na tyto konkrétní zakázky se přitom vztahovala výjimka z tohoto zákona. Kontrola jednoho zadávacího řízení stála necelých 23 tisíc korun, což je zhruba dvojnásobek oproti podobným kontrolám, které prováděla stejná firma u Ředitelství silnic a dálnic. Ani v tomto případě není možné určit podíl práce této firmy a zaměstnanců SFDI," dodal NKÚ.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy