Nejvyšší kontrolní úřad si postaví nové sídlo za 600 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2015 16:52
V prvních dvou letech nebude úřad na stavbu požadovat peníze ze státního rozpočtu, ale použije nespotřebované peníze z předchozích let. K dispozici má víc než 200 milionů korun.
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslav Kala | Foto: DVTV

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) si postaví své nové sídlo, jeho stavba by měla vyjít na zhruba 600 milionů korun a dokončena by měla být v roce 2019. Řekl to ve středu prezident NKÚ Miloslav Kala.

Úřad nyní sídlí v pronajatých prostorách. Stavba má vzniknout na pozemku, který NKÚ vlastní v Praze Holešovicích na Ortenově náměstí. Součástí nového sídla budou archiv a knihovna Poslanecké sněmovny.

V prvních dvou letech nebude úřad na stavbu požadovat peníze ze státního rozpočtu, ale použije nespotřebované peníze z předchozích let. K dispozici má víc než 200 milionů korun.

Nenašli žádný vhodný objekt

Rozpočtový výbor Sněmovny ve středu schválil základní údaje rozpočtu NKÚ na příští rok. NKÚ bude mít na výdaje v příštím roce 499,6 milionu korun. Výbor vzal na vědomí, že se nepodařilo vyčlenit vhodný objekt v majetku státu na území Hlavního města Prahy ani pro tyto účely koupit jiný vhodný objekt.

Vzal také na vědomí, že úřad bude své nové sídlo stavět a v té souvislosti požádal prezidenta Kalu, aby v něm ve spolupráci se sněmovní kanceláří vyčlenil prostory pro sněmovní archiv a knihovnu.

Současně schválil, že se rozpočet úřadu navýší o peníze potřebné na stavbu nového sídla až v letech 2018 až 2020.

Úřad je nyní v nájmu v budově Tokovo v Praze-Holešovicích. Předešlá vláda předloni neschválila nákup nové budovy, NKÚ tehdy pokládal za nejvýhodnější nemovitost Sazky v Praze-Vysočanech.

Za nájem na šest let 450 milionů

Předloni úřad podepsal na pronájem v Tokovu novou smlouvu, nájemné kleslo na 16,7 milionu korun ročně. NKÚ předtím za šest let pronájmu budovy zaplatil 450 milionů korun.

Státu se dosud nepodařilo nalézt vhodnou budovu v Praze, kterou by úřadu nabídl. NKÚ obdržel mimo jiné nabídku od firmy PPF Real Estate na budovu ArtGen rovněž v Praze 7. Podle Kaly by ale v případě koupě bylo nutné uvolnit peníze z rozpočtu už letos nebo v příštím roce.

Návrh rozpočtu NKÚ, jak ho schválil výbor, nyní dostane vláda, která ho zapracuje do návrhu státního rozpočtu na příští rok. Do 30. září musí vláda podle zákona předložit státní rozpočet Sněmovně k projednání.

Rozpočtový výbor podle nových pravidel schvaluje již v červnu návrhy rozpočtů šesti tzv. parlamentních kapitol, jde vedle NKÚ o rozpočty Sněmovny, Senátu, Kanceláře prezidenta republiky, Ústavního soudu a veřejného ochránce práv.

Nové budovy mají i další ministerstva

Ze státních institucí si v uplynulých letech nové sídlo dopřál například Český statistický úřad. Do budovy za 829 milionů korun na pražské Skalce se jeho zaměstnanci přestěhovali počátkem roku 2004.

O čtyři roky později oznámilo úmysl získat novou budovu pro 1100 úředníků ministerstvo průmyslu a obchodu, chtělo novostavbu směnit za svých 13 budov. Plán ale v létě 2012 zrušila vláda.

Nové sídlo si v roce 2009 pořídil brněnský krajský soud. Náklady na jeho stavbu dosáhly místo předpokládaných 805 milionů 1,938 miliardy korun.

Bývalý předseda soudu Jaromír Pořízek kvůli tomu dodnes čelí stíhání. Ještě více, 2,5 miliardy korun, stál největší justiční areál v Česku, který byl v říjnu 2006 otevřen Na Míčánkách v Praze 10.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy