Žalobci od Bradáčové mají v rukou trestní kauzu, kvůli níž padl šéf Vojenské policie

Jan Horák Jan Horák
9. 3. 2023 6:08
Na nastupující hlavu státu Petra Pavla čeká ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky plukovník Otakar Foltýn, který předtím velel Vojenské policii. Na Hrad odešel minulý týden. Předchozí funkci opustil poté, co nepostavil mimo službu obviněného podřízeného. Porušil tím rozkaz ministerstva obrany. Stíhaným je bývalý šéf inspekce útvaru Tomáš Voráč. Aktuálně.cz přináší detaily kauzy.
Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.
Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. | Foto: Jakub Plíhal

Loni 16. prosince zahájila Generální inspekce bezpečnostních sborů trestní stíhání šéfa inspekce Vojenské policie, podplukovníka Tomáše Voráče. Provinit se měl tím, že nelegálně koupil přístroj proti odposlechům. Generální inspekce rozkrývá delikty policistů, celníků a dalších příslušníků bezpečnostních složek. 

"Zdejší státní zastupitelství se zabývá věcí týkající se trestního stíhání jedné osoby z řad vojáků z povolání. Obvinění bylo osobě sděleno pro skutek kvalifikovaný jako porušení povinnosti při správě cizího majetku," řekl Aktuálně.cz Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, jenž vyšetřování Voráče dozoruje.

Přístroj měl sloužit k odhalení případných odposlechů v prostorách inspekce Vojenské policie. Podle vyšetřovatelů však Voráč neměl k nákupu právo - podle zákona ani podle nařízení náčelníka útvaru. Způsobená škoda podle informací Aktuálně.cz dosahuje 200 tisíc korun. Voráčovi hrozí až dva roky vězení.

O stížnosti úřad Bradáčové zatím nerozhodl

Podplukovník se podle zjištění Aktuálně.cz snaží stíhání zbavit, podal proto stížnost k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Pokud jí úřad vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové vyhoví, vyšetřování končí. To se stane v případě, kdy žalobci zjistí, že Voráčovo jednání nemá znaky trestného činu nebo že stíhání neodpovídá důkazní situaci. V opačném případě bude vyšetřování pokračovat.

"O stížnosti dosud nebylo rozhodnuto," sdělil Aktuálně.cz odpovědný státní zástupce Tomáš Kučera s tím, že studuje spis. Poklady má na stole od 23. ledna. Kdy o podnětu rozhodne, není jasné. Vyřízení stížnosti proti obvinění může trvat i několik měsíců. 

Stíhání už stálo Voráče místo, alespoň dočasně. Minulý týden v pondělí byl v rámci Vojenské policie odvelen na jinou pozici. Inspekci útvaru řídí z pověření podplukovník Martin Bečvář. "Ano, mohu potvrdit tuto informaci," řekla Aktuálně.cz mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková. Bečvář byl dříve druhým mužem kriminální služby útvaru.

Náčelník Vojenské policie porušil rozkaz

Právě Voráčova kauza dovedla Otakara Foltýna k odchodu z funkce náčelníka Vojenské policie. Pro porozumění jeho rezignace je třeba zmínit bývalého ministra obrany Martina Stropnického z ANO. Jeden z předchůdců současné ministryně Jany Černochové z ODS vydal v červnu 2015 dva rozkazy upravující postup uvnitř vojenských útvarů. 

Podle jednoho má šéf Vojenské policie pravomoc dočasně zprostit výkonu služby podřízené až do hodnosti plukovníka. Druhý rozkaz praví, že tak učiní v případě zahájení trestního stíhání dotyčného vojáka. Foltýn však v případě Voráče nezasáhnul.

"Tady bylo sděleno obvinění šéfovi inspekce Vojenské policie, který má být vzorem pro ostatní policisty. Jak může takový člověk dál vykonávat práci jako inspektor? On je orgánem činným v trestním řízení. A takový orgán má sám sděleno obvinění? To není normální," uvedla k tomu ministryně obrany Černochová.

Klíčové rozkazy ministerstva obrany

Článek 41 Rozkazu č. 63 z 23. června 2015:
(…)
2. V personálním rozkaze musí být výslovně uvedeno, že se voják dočasně zprošťuje výkonu služby proto, že se proti němu vede trestní řízení.
(…)

Článek 12 Rozkazu č. 64 z 23. června 2015: 
Náčelník Vojenské policie realizuje s podřízenými vojáky, kteří jsou služebně zařazeni na služebních místech se stanovenými hodnostmi až do hodnosti plukovníka včetně, tato personální opatření:
a) překládá a služebně zařazuje na služební místa ve své podřízenosti;
(…)
g) dočasně zprošťuje výkonu služby;
(…)

Foltýn měl však za to, že kauza není natolik závažná, aby kvůli ní šéfinspektora odstavil ze služby. O jeho stíhání ani Černochovou neinformoval. Ministryně se o kauze dozvěděla od novinářů. "Tomuto případu jsem nevěnoval zvláštní pozornost, považuji ho za marginální," vysvětlil svoji zdrženlivost.

Foltýn zástupcem šéfa vojenské kanceláře Hradu

Podle Černochové porušil Foltýn rozkaz o dočasném zproštění výkonu služby stíhaných vojáků. A kvůli sporu se šéfovou neměl podle svých slov jinou možnost než rezignovat. Ministryni proto 16. února poslal žádost o uvolnění z výkonu funkce k poslednímu únoru. Novým náčelníkem Vojenské policie se stal plukovník Jiří Roček.

Jak upozornily Seznam Zprávy, zamířil do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Podle informací Aktuálně.cz je Foltýn od 1. března zástupcem náčelníka kanceláře a řídí druhý ze dvou jejích úseků. "Druhý úsek odpovídá za analytickou a informační podporu prezidenta republiky," sdělil Aktuálně.cz bývalý šéf Vojenské policie.

Vojenská kancelář prezidenta plní úkoly související s výkonem jeho pravomocí coby velitele ozbrojených sil. Hlavě státu poskytuje servis při jmenování generálů, pomáhá s organizací jejích návštěv u vojenských útvarů nebo řídí Hradní stráž. Po inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla se od dubna stane náčelníkem kanceláře generál Radek Hasala.

 

Právě se děje

Další zprávy