Fischer kritizuje pietní akci ČSBS. Zvažujeme ukončení spolupráce, reaguje obrana

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 3. 2019 14:11
Senátor Pavel Fischer kritizoval středeční pietní akt k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem v Domě armády. Na akci vystoupili poslanec ODS Václav Klaus mladší, představitelé KSČM, SPD a Českého svazu bojovníků za svobodu. Podle Fischera to bylo zneužití armádní pietní akce a žádá ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby se podobné události už neopakovaly. Akci kritizoval třeba i spisovatel a vydavatel Jiří Padevět. Ministerstvo obrany na Twitteru potvrdilo, že zvažuje ukončení spolupráce s ČSBS.
Pavel Fischer.
Pavel Fischer. | Foto: František Grossmann

Na pietní akci vystoupili s projevy předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička, šéf KSČM Vojtěch Filip, lídr kandidátky SPD pro evropské volby Ivan David nebo senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši).

Slova se ujal i Klaus mladší, přičemž v projevu přirovnal plán prezidenta Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie k antisemitské knize Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Kvůli jinému kontroverznímu výroku nyní Klausovi hrozí vyloučení z poslaneckého klubu ODS.

Akci organizoval Český svaz bojovníků za svobodu. Původně ji chtěl uspořádat na Staroměstské radnici, pražský magistrát ale odmítl prostory poskytnout. Akce tak nakonec proběhla v Domě armády, za přítomnosti čestné stráže Armády ČR.

"Na výročí okupace byli v Domě armády z parlamentu jen ti, kdo se vyznamenali sprostými výroky na adresu Židů a podpořili okupaci Ukrajiny," uvedl na Twitteru. A vzápětí vyzval Metnara, aby do budoucna podobným akcím zabránil. "Jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost žádám, aby ministr obrany vysvětlil, jaká opatření přijal, aby k politickým agitkám zneužívajícím ozbrojené síly a historická výročí naší země nemohlo příště dojít," uvedl.

Akci kritizoval také spisovatel a vydavatel Jiří Padevět, jehož díla se věnují i historii protektorátu. "Akce měla být připomínkou začátku nacistické okupace, ale podle mého názoru byla spíše přehlídkou toho nejhoršího, co může současný veřejný prostor nabídnout. Netuším, jak je možné, že čestná stráž Armády ČR je přítomna projevu pana Václava Klause mladšího, ve kterém přirovnává francouzského prezidenta Macrona k Adolfu Hitlerovi," uvedl v otevřeném dopisu Metnarovi a náčelníkovi generálního štábu armády Aleši Opatovi.

Padevět kritizoval i účast Doubravy a připomněl, že senátor podporoval mezinárodně neuznaná území na východě Ukrajiny, která ovládají proruští separatisté. Vadí mu i zapojení ČSBS, který spolupracuje s Klubem českého pohraničí a Aliancí národních sil. "Což jsou spolky, které adorují současné Rusko a nikdy neopomenou kritizovat ukotvení České republiky v euroatlantických strukturách," uvedl.

Ministerstvo obrany už reagovalo na Twitteru. Uvedlo, že zvažuje ukončení spolupráce s ČSBS. "V den, kdy si nejvyšší ústavní činitelé připomínali výročí vstupu do NATO, jsou podobná prohlášení nepřijatelná," napsalo v reakci na Padevětovo prohlášení na Twitteru.

Senát doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích Českého svazu bojovníků za svobodu. Svaz podle únorového usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Část samospráv v reakci na opakované kontroverze uvedla, že nechce svaz dál dotovat.

 

Právě se děje

Další zprávy