Vodičkovi bychom Vítkov nepůjčili, kdyby to nebylo v televizi, tvrdí muzeum

Radek Dragoun Radek Dragoun
31. 10. 2018 15:50
Při oslavě 28. října v Národním památníku na Vítkově vystoupil s projevem také Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu, což mnozí kritizovali s poukázáním na jeho spolupráci s Veřejnou bezpečností a zapírání členství v Komunistické straně Československa. Národní muzeum se brání, že akci zaštítila armáda a Česká televize.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a prezident Miloš Zeman.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Národní památník na Vítkově je tradiční místo oslav a připomínek vzniku Československa, kam se sjíždějí významné osobnosti z politiky i armády. Při letošních oslavách se uvnitř památníku konalo také shromáždění, na kterém vystoupil i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička, což mnozí včetně některých historiků kritizovali.

"Vodička je nedůvěryhodná osoba, člověk, který za minulého režimu spolupracoval s Veřejnou bezpečností, který lhal o svém členství v komunistické straně. Takoví lidé, kteří nemají morální kredit, by neměli veřejně vystupovat a prezentovat lidi, kteří se v minulosti chovali statečně," napadl přítomnost Vodičky na oslavě například badatel Radek Schovánek.

Armáda i Národní muzeum jako pořadatelé události se však odpovědnosti za Vodičkovu účast zříkají.

Ministerstvo obrany upozornilo, že na Vítkově organizovalo pouze pietní akt, který se konal na dvoře památníku. Během něj nikdo s projevem nevystoupil. "Český svaz bojovníků za svobodu následně organizoval uvnitř památníku svoje vlastní shromáždění. Na jejich žádost ministerstvo obrany pouze poskytlo dechový kvintet vojenské hudby. Tato podpora vychází z uzavřených dohod o spolupráci ministerstva se spolky, včetně ČSBS," uvedla armádní mluvčí Magdalena Dvořáková.

Jinak oslavu vnímá muzeum. "Akce je pořádána ve spolupráci s armádou a přenášena jako oficiální akce v přímém přenosu České televize. Z toho důvodu Národní muzeum poskytuje své prostory," odpověděla mluvčí muzea Kristina Kvapilová na dotaz, proč Vodičkově organizaci umožnili shromáždění uvnitř památníku uspořádat.

"Pokud do budoucna akce nebude mít oficiální charakter zaštítěný armádou a médiem veřejné služby, Národní muzeum nemá důvod na akci participovat," dodala mluvčí. Reakci České televize deník Aktuálně.cz zjišťuje.

ČSBS pod Vodičkovým vedením čelí kritice kvůli nedemokratickým praktikám, které se projevují například vylučováním členů s odlišnými názory na chod svazu. Před časem ho na protest opustili někteří významní členové. Nedávno je bez udání důvodu následoval také kardinál Dominik Duka. Učinil tak poté, co svaz ocenil poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který v pohotovostním útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne v roce 1989.

Česko si připomnělo 100 let od svého založení. 
Sledujte nejzajímavější události tohoto slavnostního dne

Česko oslavilo 100. výročí. Sledujte nejzajímavější události slavnostního dne | Video: Aktuálně.cz, ČTK 

Právě se děje

Další zprávy