Praha - Část darů pro vládní strany ANO a ČSSD bude zřejmě zkoumat finanční úřad. Problémy se sponzory za loňský rok má i TOP 09, uvedl předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).
Hnutí ANO vykázalo podle Koníčka dar od nadačního fondu, ač zákon uvádí, že politická seskupení je nesmějí od obecně prospěšných společností přijímat.
Otazníky budí i skutečnost, že hnutí uvedlo jako příspěvek od státu částku 4,09 milionu korun. Peníze inkasovalo od Sněmovny za různé posudky a dokumenty, které vypracovalo pro své poslance. "Je to situace, kterou jsme tu ještě neměli," podotkl Koníček.
Jde o služby, které od vlastní strany povinně čerpají všichni její poslanci. Jak informovalo Aktuálně.cz po sněmovních volbách, každý poslanec si musí měsíčně objednat práce za 7 tisíc korun.
Hnutí ministra financí Andreje Babiše navíc nepředložilo u nepeněžitých darů jejich hodnotu a součty částek ze smluv s jedním dárcem peněz neodpovídají uvedené celkové vykázané sumě.
Kontrola z finančního úřadu hrozí také ČSSD a TOP 09 kvůli tomu, že přijaly dar od firem, v nichž mají zprostředkovaně přes jiné společnosti podíly obce nebo jejich svazky. Sociální demokraté poslali podle Koníčka výboru právní rozbor, podle kterého se o porušení zákona nejedná. Stejně se dnes vyjádřil i člen výboru Štěpán Stupčuk (ČSSD).
Problémy mají i lidovci
Některé strany uvedly souhrnný dar od drobných dárců, ale tyto dárce neidentifikovaly. Třeba v případě KDU-ČSL se jednalo podle Koníčka o 120 000 korun. Lidovci prý sdělili, že doklady dohledávají. "Prozatím má KDU-ČSL zprávu neúplnou," podotkl Koníček. Obdobný problém se podle něho vyskytl i u Strany zelených.
Výbor ve čtvrtek projednávání výročních finančních zpráv stran a hnutí za loňský rok na návrh Stanislava Pflégera (ANO) přerušil. Strany tedy dostaly čas, aby mohly nedostatky napravit.
Zprávy do Sněmovny dodalo v termínu 150 politických stran a hnutí. Z nich 120 je úplných, 30 stran a hnutí podalo zprávy neúplné. Stovka politických subjektů zprávy nedodala vůbec.