Filip se nebojí trestního oznámení za soustrast s KLDR

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 12. 2011 12:22
Podle názoru právníků spíše nešlo o trestný čin
Poslal jsem jen běžné vyjádření soustrasti, brání se Vojtěch Filip
Poslal jsem jen běžné vyjádření soustrasti, brání se Vojtěch Filip | Foto: Petr Protivánek

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podle úterních Lidových novin nepřímo vyzval, aby se policie zabývala kondolencí českých komunistů k úmrtí severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Podle nových informací médií už trestní oznámení na předsedu KSČM Vojtěcha Filipa podal František Matějka z vedení strany Svobodných.

Filip minulý týden ocenil zesnulého slovy, že "se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu". Filip nevidí na své kondolenci nic závadného a nebojí se ani trestního oznámení. V rozhovoru pro ČT však odmítl přímo odpovědět na otázku, zda je v KLDR demokratický režim, a poukázal jen na to, že každý stát  si můž zvolit své zřízení".

"Česká republika má s KLDR normální diplomatické styky. Poslal jsem jen běžné vyjádření soustrasti a nevidím na tom nic divného.  Stejně tak jsem držel minutu ticha za Václava Havla," řekl Filip s tím, že  "je podivné, že na mě trestní oznámení dal člověk z politické strany, která má v názvu slovo Svobodní".  Na pohřeb se on ani nikdo z jeho strany nechystá.

"Vážený soudruhu, s hlubokou lítostí jsem přijal smutnou zprávu, že Kim-Čong-il, velký vůdce Vaší země, zesnul. Vážili jsme si jeho obětavé práce pro blaho korejského lidu, pro zajištění bezpečnosti KLDR a pro mírové sjednocení Korejského poloostrova," napsal například Filip v dopisu do Severní Koreje a dodal, že "KSČM pevně věří, že korejská strana práce i nadále povede hrdinný boj za obranu socialismu ve vaší krásné zemi".

Podle Pospíšila by měly orgány činné v trestním řízení šetřit, zda Filip neporušil zákon, když vyjádřil sympatie k hnutí založenému na potlačování lidských práv a svobod. Matějka se v trestním oznámení opírá o zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Na policii se obrátil přes brněnské Nejvyšší státní zastupitelství.

Je kondolence trestným činem?

"Můj první dojem je, že se nejedná o trestný čin, spíše o nepřímé jednání. Vyjádření sympatií tam ale je," míní ministr spravedlnosti. Za porušení zmíněného zákona hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let.

Podle právníků by ale bylo hodně obtížné hnát šéfa českých komunistů před soud. Jako poslanec by musel být sněmovnou zbaven imunity, zároveň není jisté, zda kondolence vůbec naplňuje skutkovou podstatu takového činu.

Další vládní politici míní, že by trestní oznámení předsedovi KSČM zbytečně přidávalo na popularitě. "Nezazlívám mu to, čekal bych to od něj. Jen se ukazuje, odkud pan Filip pochází a co vyznává," uvedl místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

"Jeho slova se určitě dají chápat jako podpora režimu, který potlačuje lidská práva. Je potřeba tyto signály vnímat a vzpomenout si na ně, až bude KSČM vykládat, jak je demokratickou stranou," řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

iDnes cituje ústavního právníka Jana Kyselu, že by se Filip trestného činu dopustil, kdyby například gratuloval k tomu, že Kim Čong-il cíleným hladomorem zabil miliony lidí, jinak bude těžké mu prokázat, že prostou kondolencí spáchal trestný čin.

O tom, že šlo o tretsný čin, spíše pochybuje i Jan Wintr právnické fakulty  UK. Podle něj by každopádně bylo těžké prokázat zjevný úmysl.

Hnát Filipa k soudu nechce ani senátor Jaromír Štětina, který dlouhodobě usiluje o to, aby byla česká komunistická strana rozpuštěna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy