Kim se obětoval pro blaho lidu, kondoloval Filip KLDR

Radek Nohl Radek Nohl
23. 12. 2011 18:37
Čeští komunisté poslali kondolenci do Severní Koreje po smrti vůdce Kim Čong-ila
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Diktátor Kim Čong-il, který v sobotu zemřel, byl podle českých komunistů vládcem, jenž se obětoval pro blaho severokorejského lidu, a byl tím, kdo chtěl dosáhnout mírového sjednocení Korejského poloostrova.

V kondolenci (překlad v infoboxu), o níž informovala severokorejská agentura KCNA, to napsal předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu, zajistil bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sjednocení Koreje," napsal podle KCNA Kim Čong-unovi, novému vůdci stalinistického režimu.

Kondolence KSČM

Vážený soudruhu,

se zármutkem v srdci jsem přijal smutné zprávy, že Kim Čong-il, velký vůdce Vaší země, zemřel.

Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu, zajistil bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sjednocení Koreje.

Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná nynější smutek a nadále povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu ve Vaší krásné zemi.

Přijměte, prosím, můj soudružský pozdrav.

Zdroj: severokorejská agentura KCNA

Filip Aktuálně.cz potvrdil, že skutečně kondolenci vedení KSČM do Pchjongjangu odeslalo. Podle agentury KCNA přišla do Severní Koreje už v pondělí, tedy ve stejný den, kdy se svět o smrti Kim Čong-ila dozvěděl.

"Byl tím (Kim Čong-il - pozn. red.), kdo byl připraven vést rozhovory. Takže nevidím nic divného na tom, že tam byla otázka mírového sjednocení Korejí," reagoval Filip na dotaz Aktuálně.cz. Na detailní podobu kondolence si však už nevzpomněl.

"Jsem svobodný člověk. Jako jsem šel na smuteční zasedání Parlamentu za zesnulého Václava Havla, tak jsem pak odeslal kondolenci do Pchjongjangu, se kterým Česká republika udržuje řádné diplomatické styky na úrovni velvyslanectví," dodal.

Statisíce lidí vězní v táborech

Další čtyři komunističtí poslanci - Stanislav Grospič, Marta Semelová, Miroslav Grebeníček a Pavel Hojda - se však smutečního setkání ve sněmovně, které se konalo v úterý, odmítli zúčastnit.

Podle zpráv uprchlíků vláda v Severní Koreji vězní statisíce lidí v pracovních táborech a zejména na venkově je nedostatek potravin. Obrovská část státního rozpočtu jde na zbrojení.

Zatímco většina Severokorejců trpí podvýživou nebo špatnou stravou, severokorejský vůdce si liboval v kouření značkových doutníků, pití koňaku a měl rád sushi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 58 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy