reklama
 
 

Severní Korea má nového vůdce, jih mu přijel kondolovat

26. 12. 2011 21:15
Kim Čong-un oficiálně stanul v čele komunistické strany

Pchjongjang - Nový severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pondělí stal šéfem nejvyššího grémia Korejské strany práce. Posílil tak svou kontrolu nad centrálními orgány po náhlé smrti svého otce Kim Čong-ila. Do KLDR zároveň přijely dvě skupiny Jihokorejců, kteří v Pchjongjangu kondolovali

Kim Čong-ilovu památku uctili v pchjongjangském mauzoleu, kde je jeho mrtvola uložena. Kim Čong-un se poté s delegací krátce sešel a poděkoval jejím členům za vyjádření soustrasti a sympatií, uvedla oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Jednu ze skupin vedla I He-ho, vdova po bývalém jihokorejském prezidentovi Kim Te-džungovi, který se v roce 2000 zúčastnil historického summitu s Kim Čong-ilem. Druhou skupinu tvoří vedoucí pracovníci jihokorejského koncernu Hyundai v čele s jeho předsedkyní Hjon Čong-un. Její dnes již mrtvý manžel udržoval s KLDR obchodní styky.

Nepředpokládá se, že by se některá z jihokorejských delegací zúčastnila středečního oficiálního Kimova pohřbu.

 

Soul se k setkání blíže nevyjádřil. Podle agentury AP jej lze ale interpretovat jako snahu pokračovat v dříve dohodnutých společných projektech, které by zajistily Severní Koreji tak potřebnou pomoc.

O moc se bude Kim dělit se strýcem

Hlavní severokorejské noviny v komentáři napsaly, že "vojsko KLDR je plno odhodlání položit životy za obranu ústředního výboru vedeného Kim Čong-unem". Kim Čong-un tak bude v nové funkci ovládat jednu z hlavních rozhodovacích politických skupin.

Po smrti svého otce byl už Kim mladší v médiích titulován jako nejvyšší velitel severokorejské armády. "Povýšili jsme soudruha Kim Čong-una do hodnosti nejvyššího velitele a generála a dokončíme revoluci," napsal v sobotu Rodong sinmun.

Znalci předpokládají, že se Kim Čong-un bude o moc dělit s armádou a se svým vlivným strýcem Čang Song-tchekem. Silnou pozici má v KLDR i vycházející hvězda severokorejské armády a zatím její nejvyšší generál Ri Jong-ho.

V KLDR stále trvá státní smutek, který ve středu vyvrcholí oficiálním pohřbem zemřelého vůdce. Přísně střeženou hranici mezi oběma korejskými státy překročily dvě skupiny jihokorejských občanů, aby v hlavním městě KLDR uctily Kim Čong-ilovu památku.

Rakev s tělem Kim Čong-ila je vystavena v pchjongjangském mauzoleu Kumsusan, ve kterém jsou ve skleněné rakvi uloženy i nabalzamované ostatky Kimova otce Kim Ir-sena, jenž zemřel v roce 1994.

Diktátor zemřel v sobotu, zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až v pondělí. Příčinou smrti byl podle Pchjongjangu silný infarkt v důsledku přepracování a velké psychické zátěže.

autor: ČTK | 26. 12. 2011 21:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama