Vojtěch Filip doporučí komunistům, aby podpořili hlasování o státním rozpočtu

ČTK ČTK
30. 9. 2018 12:45
Předseda komunistů Vojtěch Filip doporučí stranickému výkonnému výboru, aby KSČM při hlasování ve Sněmovně podpořila státní rozpočet na rok 2019.
Vojtěch Filip, předseda KSČM
Vojtěch Filip, předseda KSČM | Foto: Economia

Rozpočet podle komunistů počítá se splněním čtyř ze sedmi podmínek, které si strana kladla pro podporu menšinové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Vojtěch to v neděli řekl v České televizi.

"Musím říct, že ze sedmi základních podmínek, které jsme měli pro jednorázovou podporu vládě, máme ve státním rozpočtu splněny nejméně čtyři," řekl Filip. Splněnými podmínkami podle něj je zvýšení minimální mzdy a růst mezd, valorizace důchodů, vykoupení akcií vodárenských společností a ochrana přírodního bohatství, tedy vznik sekce přírodního bohatství a energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Politické rozhodnutí KSČM, zda rozpočet podpoří, podle Filipa zatím nepadlo. Výkonnému výboru a poslaneckému klubu KSČM ale chce doporučit, aby podporu rozpočtu na příští rok vyslovila.

Státní rozpočet počítá se schodkem 40 miliard korun, což je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je schválený schodek 50 miliard, loni byl 60 miliard, ale ve skutečnosti skončil rozpočet zhruba šestimiliardovým schodkem.

Prioritami rozpočtu jsou podle vlády investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Rozpočet, který musí podle zákona vláda do Sněmovny předložit do 30. září, už mají poslanci k dispozici. Návrh harmonogramu schvalování rozpočtu by měla Sněmovna schvalovat příští týden. Nejprve se nad rozpočtem sejde rozpočtový výbor, měl by zasednout 10. října.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy