Fiala: Bakalář na čtyři roky? Nebráním se tomu

Jakub Novák
14. 4. 2013 9:50
Ministr Petr Fiala hovoří v rozhovoru pro Aktuálně.cz o bakalářích i VOŠ
Foto: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Praha - Jednou z možností, jak zlepšit situaci absolventů bakalářského studia, by mohlo být zavedení čtyřletých bakalářů.

"Nesmíme pominout ani hlasy, které říkají, že pro některé profese je tříleté studium málo, ale čtyřletý bakalář by už byl dostatečnou přípravou," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr školství Petr Fiala.

K určitému posunu vnímání vysokoškolských titulů ze strany zaměstnavatelů dochází již nyní, tedy i bez těchto změn.

"V některých částech veřejné správy je bakalářské vzdělání považováno za dostatečné. Věřme, že podobným způsobem začnou časem přemýšlet i další zaměstnavatelé," dodává Fiala s optimismem.

A.cz: V souvislosti s hodnocením kvality vysokých škol - premiér Petr Nečas nedávno představil Agendu 2014, jejíž součástí je mimo jiné financování škol nikoliv podle počtu studentů, ale podle jejich kvality. Existují již nástroje k hodnocení kvality škol? Kdy by mohl být tento systém spuštěn?

My už to postupně zavádíme - posílením ukazatele kvality. Zvyšujeme ho a v současnosti má podíl 22,5 %, což rozhodně není málo, a jeho působení se postupně začne projevovat. Tento ukazatel jsme také promítli do stanovování limitů - meziročně jsme tak po dohodě s reprezentací vysokých škol snížili počet studentů na veřejných vysokých školách o pět procent - ale nikoliv plošně, ale právě na základě ukazatelů kvality.

2x5 kroků ke kvalitnímu školství - vysoké školy

  • Profilace vysokých škol
  • Péče o kvalitu vzdělávání
  • Podpora spolupráce a integrace škol
  • Autonomie a otevřenost vysokých škol
  • Stabilita a rozvoj vysokých škol

Zdroj: MŠMT - "2x5 kroků ke kvalitnímu školství"

Součástí vysokoškolské reformy je také změna v akreditačním procesu, v rámci kterého zavádíme důležitý prvek, kterým je institucionální akreditace - její podmínkou je dobře fungující systém vnitřního hodnocení vysokých škol.

A.cz: Bude se podíl ukazatele kvality na financování zvyšovat? Jaká je jeho žádoucí výše?

Myslím, že kdybychom nechali ukazatel kvality ve financování v současné výši působit např. pět let, tak že bude mít velký a viditelný efekt. A žádný další plán, kam by měla dosáhnout jeho výše, není. Současná hodnota je dostatečná a mým plánem je její zachování v příštích letech. Musíme nicméně sledovat jeho působení a popř. se s vysokými školami domluvit na jeho úpravě.

A.cz: Kdy by bylo možné na systém institucionálních akreditací přejít?

Příští rok určitě ne - můžeme to nastavit a připravit, ale musí tam být přechodné období, nesmíme vystavit systém nejistotě. K přechodu by mohlo dojít nejdříve v roce 2015, předtím není možné změny v akreditacích spustit. Současně ale musí platit stávající akreditace na dobu, na kterou byly uděleny.

A.cz: Součástí zmíněné Agendy 2014 je také zvýšení prestiže bakalářského vzdělání. Je vůbec v silách ministerstva toto nějak ovlivnit?

Napomoci této věci může profilace a vytváření profesních programů. Navíc žádoucím výsledkem této reformy je, že v navazujícím magisterském studiu bude pokračovat méně studentů.

Zde bych ještě dodal, že slova "reforma" se už trochu ostýchám použít, protože zejména ve vysokoškolském prostředí má mnoho negativních konotací; ostatně myslím si, že vysoké školy se reformují prakticky neustále. Žádnou velkou potřebu reformy proto nevidím. Ale určité změny potřeba jsou.

Když se dnes podíváme na současný vzdělávací systém, tak uvidíme, že naprostá většina lidí, kteří mají maturitu, má místo na vysoké škole, třebaže ne v oboru, který chtějí studovat. Ale mají ho prakticky všichni.

"Rozseknutí" magistři

A.cz: Kde tedy leží jádro problému?

To, že až 65 % populačního ročníku končí na vysoké škole - u nás dnes 93 % maturantů, nás nemusí až tolik znepokojovat, není to v mezinárodním srovnání neobvyklé, ale v naprosté většině zahraničních systémů tito lidé končí po prvním stupni, tedy bakalářským diplomem.

U nás kvůli nedostatku profesních bakalářů i složitému uplatnění na trhu práce pokračuje více než 85 % dál v magisterském studiu.

Toto ale samo ministerstvo školství nezmění, souvisí to i s chováním zaměstnavatelů a s tím, jak veřejnost přijímá bakaláře. Problém je do jisté míry i v tom, jak byla bakalářská studia často koncipována - nejde pouze "rozseknout" magisterské studium, je potřeba ho koncipovat tak, aby bakalářské studium bylo studiem plnohodnotným.

A.cz: Dochází zde vůbec k nějakému posunu vpřed?

K jakýmsi změnám zde dochází - v některých částech veřejné správy je bakalářské vzdělání považováno za dostatečné. Věřme, že podobným způsobem začnou časem přemýšlet i další zaměstnavatelé.

Nesmíme pominout ani hlasy, které říkají, že pro některé profese je tříleté studium málo, ale čtyřletý bakalář by už byl dostatečnou přípravou. Musíme to udělat s rozmyslem, protože nejde do systému zavést čtyřleté bakaláře ve chvíli, kdy všichni budou pokračovat dál, potom bychom ničeho nedosáhli.

Fiala o VOŠ: Jednoduché a líbivé řešení neexistuje

A.cz: Když už mluvíte o profesních bakalářích - co s vyššími odbornými školami, které tuto úlohu úspěšně plní? Kde by mělo být jejich místo?

V této fázi změn se VOŠ nezabýváme - je to sice zvláštní, ale ony ani pod vysokoškolský zákon nespadají, upravuje je školský zákon. Tyto školy měly být součástí terciárního vzdělávání, ale přitom jsou legislativně, finančně i jinak součástí regionálního školství. Myslím, že je to příklad důsledků toho, když se o vzdělávací soustavě nepřemýšlí jako o celku.

Domnívám se, že není žádné jednoduché, líbivé řešení. Když to přeženu, tak se zde bude muset postupovat téměř případ od případu, respektive podle jednotlivých typů těchto škol.

Jsou VOŠ, které budou určitě mít možnost spolupracovat s vysokou školou a realizovat bakalářský program. Potom jsou VOŠ, které by se mohly transformovat na profesní vysoké školy - nebude jich mnoho, ale některé takovou možnost určitě časem mít budou.

U části VOŠ jejich význam pro trh práce časem pomine a potom také budou takové, které si zachovají roli rozšiřujícího pomaturitního studia. Ale univerzální recept pro ně asi nenajdeme. Je to i tím, že se tato situace dlouho neřešila.

A.cz: Co bude například se zdravotnickými VOŠ?

V důsledku požadavků na zdravotnickou kvalifikaci se ukazuje, že některé obory se na VOŠ sice učí výborně a jejich absolventi jsou skvěle prakticky i teoreticky připraveni, ale z hlediska požadavků zaměstnavatelů či stanoviska ministerstva zdravotnictví je dlouhodobě neudržitelné, aby existovaly vedle stejných oborů na vysokých školách, protože jimi nabízená formální kvalifikace nebude v budoucnu dostatečná.

Je však také třeba si uvědomit, že na VOŠ studuje asi 29 tisíc lidí - to není ve srovnání se 400 tisíci na vysokých školách neřešitelný problém. Musíme ale postupovat rozumně a odpovědně k těm, kteří na VOŠ dnes studují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 7 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy