Zápisné na vysoké školy se odkládá na neurčito

Jakub Novák
23. 2. 2013 18:30
Současná vláda jej již nestihne prosadit a opozice s tímto poplatkem nesouhlasí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Obavy některých studentů ze školného či vysokého zápisného na vysokých školách se odkládají na neurčito.

Současná vláda už žádný z těchto poplatků zavést nestihne a sociální demokracie, která ji ve vládě s největší pravděpodobností vystřídá, oba nadále odmítá.

"Je velmi nepravděpodobné, že by k zavedení školného došlo do konce volebního období," uvedla mluvčí ministerstva školství Bohumila Potočná.

A podobně vidí i situaci kolem zápisného.

"V tuto chvíli je z časových důvodů jen velmi obtížně představitelné, že by bylo možné stihnout zavést zápisné od příštího akademického roku 2013/2014 i proto, že studenti musejí znát podmínky, za nichž studují, s dostatečným předstihem," konstatuje Potočná.

Zároveň dodává, že pokud se v květnu podaří předložit do vlády hotovou koncepci změn v oblasti terciárního vzdělávání (jejíž paragrafovanou podobu ministerstvo původně slibovalo již ke konci ledna), může následně začít diskuse o tom, jak by měly být poplatky na vysokých školách upraveny.

Podívejte se: Týden neklidu na vysokých školách očima studentů

Důrazné "ne" od opozice

Že by ale tato diskuse přinesla výsledky v podobě zavedení některého ze zmíněných poplatků, však sociální demokracie důsledně odmítá.

"ČSSD zásadně odmítá zavedení školného či zápisného na veřejných vysokých školách a ani ho sama nebude zavádět," tvrdí stínový ministr školství Marcel Chládek.

"V žádném případě nepočítáme s jakoukoliv formou školného," potvrzuje jeho slova také členka sněmovního školského výboru Vlasta Bohdalová.

Mimořádný profesor

Zdá se tak, že tvrzení "diskusi o finanční spoluúčasti studentů se však nelze vyhnout", které zaznívá z ministerstva, nejspíš naplnění nedojde a otázka (spolu)financování vysokého školství proto bude zřejmě muset nabrat jiné podoby.

Ta by měla být už do určité míry daná chystanou reformou terciárního vzdělávání. Ta kromě jiného počítá například s diverzifikací škol na ty, které budou profesně zaměřené, všeobecně-akademické a výzkumně zaměřené, nebo se zavedením funkčních míst profesorů.

Tyto takzvané "mimořádné profesury" budou přitom zavedeny při zachování současného systému docentur a profesur a jejich držení bude vázáno na jednu danou školu a pouze na dobu spolupráce mezi ní a "mimořádným profesorem".

Podaří se vysokým školám přežít a zachovat současnou kvalitu výuky navzdory tomu, že zřejmě v následujících letech nedojde k zavedení školného či zápisného, od nichž si některé z nich slibovaly "zalepení" nejhorších děr ve svých rozpočtech? Nebo jde o krok správným směrem, který udrží vysoké školství otevřené všem, kteří budou mít dostatek schopností na nich studovat? Diskutujte na mé facebookové stránce!

 

Právě se děje

před 44 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy