Feri: Nálada je neblahá. Kalouska nechceme kamuflovat, některým mladým lidem je i sympatický

Radek Bartoníček Michal Polák Radek Bartoníček, Michal Polák
28. 1. 2017 12:25
Nálada v TOP není dobrá, v některých regionálních buňkách je cítit po špatném výsledku v krajských volbách rezignace, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Dominik Feri, který patří k výrazným tvářím strany a za TOP 09 byl v minulosti zvolen nejmladším radním v Teplicích. Feri navíc hodně jezdí po Česku, kde pořádá besedy zejména s mladými lidmi. Podle něj si mnozí členové strany hodně slibují od sobotní programové konference, po které špičky TOP 09 představí svou vizi České republiky do roku 2030.
Nejmladší radní za TOP 09 Dominik Feri stále věří, že strana může uspět s Miroslavem Kalouskem v čele
Nejmladší radní za TOP 09 Dominik Feri stále věří, že strana může uspět s Miroslavem Kalouskem v čele | Foto: DVTV

Některé průzkumy veřejného mínění v tomto týdnu "napočítaly" TOP 09 jen 4,6 procenta hlasů, což by nestačilo po podzimních parlamentních volbách na účast v Poslanecké sněmovně. Jaká je u vás nálada?

Nálada v TOP 09 je po zveřejnění průzkumu s 4,6 procenta neblahá. Ale jeden průzkum nic neznamená.Ostatní mluví o více procentech pro TOP 09. Vedení se navíc před dvěma měsíci zavázalo, že připraví programovou vizi, která zvrátí nedobrý trend poklesu preferencí. 

Co znamená, že nálada je neblahá?

V rámci regionů dopadly krajské volby opravdu katastrofálně. Uvnitř strany bylo cítit poměrně silné volání po změně a snaha s výsledky strany něco udělat. Dva měsíce uplynuly a změna nepřichází. A do toho zmiňovaný volební průzkum, takže proto je nálada tak špatná. Někomu se může zdát, že se v TOP 09 nic neděje, ale ono se děje, a já věřím, že je to na dobré cestě.

Co si myslíte o názoru krajského předsedy v Jablonci nad Nisou, který vyzval ke svolání mimořádného sněmu?

Uvidíme, jestli nová programová vize, kterou v sobotu představíme, zvedne víru členů v budoucnost strany.

Myslíte, že členové v regionech ztrácí víru, že TOP 09 může uspět v podzimních volbách?

Trochu bych to přirovnal k rezignovanosti. Když se TOP 09 vůbec nedostala do některých krajských zastupitelstev, tamní organizace se vůbec neschází a členové se neznají. Všechny informace se dozvídají z médií, takže velmi rychle ztrácí motivaci něco dělat. Projevuje se to tím, že vůbec nezaplatí členské příspěvky nebo předvolební kampaň prostě nějak přežijí.

Rezignace je cítit ve všech krajích, kde jsme neuspěli, což jsou místa, kde strana nemá takovou tradici. V Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji je situace dobrá. Ale když vezmu například Ústecký kraj, Vysočinu nebo Zlínský kraj, tak tam je to o poznání horší.

Debatujeme o programu, ne o pozici předsedy

Vy jezdíte hodně po regionech, účastníte se spousty setkání. Proč podle vás není TOP 09 blízká většímu množství lidí? Vadí lidem osoba předsedy Miroslava Kalouska, nebo převažují jiné příčiny?

Je nutné rozlišovat. Mladým lidem osoba Miroslava Kalouska nevadí a některým je i sympatický. U starších velmi často slýchávám, že jim pan předseda vadí. Někteří nás nabádají, abychom k němu dali nějakou další výraznou osobnost. Nedá se ale vyčíslit, kolika procentům lidí vadí.

A vy si myslíte, že by měla mít vaše strana jiného předsedu?

Není příčetné vyvolávat v současné době mimořádný sjezd. Ve chvíli, kdy preference nejsou podle některých průzkumů dobré, je třeba energii věnovat cestování po regionech a vysvětlování programu, než abychom spalovali energii svoláváním sněmu. Jeho výstupem by bylo totální přeorání, nebo konzervace současného stavu.

Nepřišel sám pan Kalousek v posledních týdnech s tím, že zvažuje odchod z postu předsedy? Nebo o tom nediskutujete v širším vedení strany? 

O něčem takovém nedebatujeme. Mluvíme výhradně o programu. To, že  výkonný výbor před časem potvrdil jeho mandát předsedy, je dostatečná záruka, aby pan předseda vedl stranu minimálně do konce svého mandátu.

Když se s ním bavíte, co mu nejčastěji říkáte či radíte?

Říkám mu, aby motivoval všechny, kteří mají co říci k politice TOP 09, aby jezdili co nejvíce po svých regionech a mluvili s lidmi. Podle mě není možné, aby členové TOP 09 nejezdili po svém regionu a nenaslouchali lidem, jaké mají rady, doporučení, pohledy. Musíme být v regionech co nejvíce vidět.

Budete se vy ucházet o post lídra pro parlamentní volby v nějakém kraji

Nebudu. Uvědomuji si svou roli, která spočívá v tom, abych jezdil po republice. Kdybych chtěl být někde vysoko na kandidátce, musel bych být fixovaný na jedno místo. Ale já chci straně pomoci plošně. Rád bych kandidoval za Prahu, ale rozhodně nemám ambice se cpát někde dopředu.

Co můžeme očekávat od sobotního jednání vaší strany? Co bude dělat jinak, nebo lépe, než dosud?

V sobotu představíme několik hlavních témat a každé bude mít svého mluvčího. Od soboty tak bude jasnější, kdo z naší strany za jakým tématem stojí, což považuji za extrémně důležité. Bude jasnější než dříve, že jsme stranou, kde není jen pan předseda Kalousek.

Nechcete ho trochu upozadit?

To určitě ne, nechceme ho nijak kamuflovat. Vůbec ne, je to předseda. Ale určitě bude dobré, když veřejnost bude ještě více vnímat další osobnosti naší strany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy