Favorité přímé volby se na Primě schovají za záznam

Jan Němec Jan Němec
3. 1. 2013 17:55
Duel Jana Fischera a Miloše Zemana nebude vysílán živě, ale televize ho předtočí
Počátkem listopadu v hotelu Marriot diskutovali Fischer se Zemanem naživo.
Počátkem listopadu v hotelu Marriot diskutovali Fischer se Zemanem naživo. | Foto: Jan Langer

Insider - Televize Prima Family sice ulovila pro televizní duel největší favority přímé volby, ale rovnou ho připravila o věrohodnost.

Páteční diskusní souboj mezi Milošem Zemanem a Janem Fischerem („pod dohledem Jana Punčocháře", jak píše sama Prima) se totiž podle zjištění deníku Insider nebude vysílat živě. Televize ho ve stejný den mezi 13. a 15. hodinou předtočí a odvysílá ho jenom ze záznamu.

„To je dost nestandardní," komentuje rozhodnutí Primy politolog Tomáš Lebeda. „Už z principu by takovéto závažné debaty měly být vysílány živě, aby se vyloučilo byť i jen podezření, že se se záznamem později manipulovalo."

Prima věc vysvětluje tím, že o věrohodnost se připravili sami prezidentští kandidáti. „Předtáčí se kvůli časovým možnostem obou pánů," hájí důvod, proč diváci neuvidí debatu živě, vedoucí oddělení PR Primy Václav Mazánek.

Štáby Miloše Zemana i Jana Fischera se však proti takovému vysvětlení ohradily.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Proč ve skutečnosti neuvidíme televizní duel Zeman-Fischer živě?

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy