Farský oprášil registr smluv a vyráží do voleb

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
9. 10. 2013 6:30
Korupci lze jen omezovat, ne zlikvidovat, říká v rozhovoru exposlanec Jan Farský.
Jan Farský.
Jan Farský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - TOP 09 vyrazila před volbami s protikorupčními tématy, kterých se chopilo její politické dvojče - Starostové a nezávislí. V čele s bývalými poslanci Petrem Gazdíkem a Janem Farským slibuje prosadit "rozklikávací rozpočty" obcí, měst i dalších institucí a oprášila také Farského návrh registru smluv.

Předloha předpokládala, že by všechny smlouvy uzavírané na kontrakty za veřejné peníze musely být povinně zveřejněné, a to elektronicky. Pokud by smlouva zveřejněna nebyla, byla by ze zákona neplatná.

Návrh spadl pod stůl rozpuštěním sněmovny. I tak měl ale mezi poslanci odpůrce - argumentovali zjm. dalším nárůstem administrativy.

"Semily i úřad Libereckého kraje ukazují, že to není problém," tvrdí Jan Farský.

Podle něj je zveřejňování všech smluv výrazným protikorupčním opatřením.

"Ne jako plošná majetková přiznání. Těmi v podstatě říkáme: nezvládly práci finanční úřady, nezvládla ji policie, tak se občané napráskejte sami," zaútočil na nápad ČSSD nebo SPOZ.

Aktuálně.cz: Návrh vypadal nadějně už v té rozpuštěné sněmovně, i tam jsme ale zaznamenali průtahy a nakonec spadl pod stůl. Teď tomu tedy dáváte větší šanci?

Jan Farský: Myslím si, že se zase budou všichni odpůrci kroutit. Ale myslím, že to nakonec nemůžou ustát. Až bude před komunálními nebo krajskými volbami, kdy je možné vyvinout silný tlak.

S tímto zákonem nemusíme čekat na vládu, bude to poslanecká iniciativa. Teď ho těžko může někdo brzdit v situaci, kdy jsou napsána všechna stanoviska, hotové rozbory, byl probrán ze všech stran.

A.cz: Odkud šla největší nechuť?

Oni se vždycky dokázali semknout.

A.cz: A na to se ptám: Nestane se to znovu?

Teď to třeba probíhalo tak, že dopoledne na ústavně-právním výboru mi zástupci sociální demokracie i části ODS slíbili, že to pustí do druhého čtení, a v poledne, kdy to mělo přijít na pořad, najednou nic neplatilo. První zvedl hlas Aleš Rádl z ODS a řekl, že si myslí, že by bylo dobré, kdyby se to ještě rozpracovalo a sehnali jsme stanovisko ministerstev vnitra a financí o náročnosti. Přidal se k tomu zástupce sociální demokracie Honza Chvojka, který řekl, že je to rozumné, a část komunistů byla taky pro, aby se to zastavilo.

Takže to spadlo pod stůl, což bylo někdy v červnu, další schůze výboru měla být až v srpnu, ale to už byl jasný osud sněmovny. Ten boj určitě bude znovu.

A.cz: Ale v tom případě nechápu váš optimismus...

Teď je situace lepší o tu iniciativu Rekonstrukce státu - lídři politických stran včetně pana Sobotky jsou podepsaní, že tohle prosadí.

A.cz: Jenže co ten hlavní argument odpůrců, že to může přece jen znamenat zvýšení administrativy?

U nás v Semilech jsme to spočítali, že to zabere jednu třiapůltisícinu pracovní doby úředníka na městském úřadě. To je zanedbatelné. A na libereckém krajském úřadě to spočetli dokonce na jednu desetitisícinu pracovní doby všech úředníků. Takže nárůst administrativy je minimální.

Jenže ono to navíc ušetří práci: já budu moci převzít od jiných obcí, krajů, od státu už hotové smlouvy, které si nebudu muset vymýšlet, protože někdo ji už někde vymyslel a vyhotovení za veřejnými penězi zaplatil. Měl by tam prostě být i sborník smluv.

A.cz: Jak se ale se zkušeností z komunální politiky i ze sněmovny díváte na všechna tak často skloňovaná protikorupční opatření - pořád o nich politici mluví, ale není to jen snaha zaplácnout díry?

Je. Podle mě je stát hrozně složitý a my ho jen záplatujeme, místo abychom ho zjednodušovali. Proto myslím, že než omezovat korupci, je lepší mít všechno přehlednější - každý papír, razítko, rozhodování o veřejných penězích navíc je prostor pro vyloženě peněžní korupci nebo klientelismus. Korupce se vždycky bude jen omezovat.

 

Právě se děje

Další zprávy