Pro pana Köszegiho nezačal dnešní den šťastně. Ráno se dozvěděl, že labuť, kterou veterináři našli u Hluboké nad Vltavou, byla nakažena virem H5. Jeho rodinná farma se nachází jen pár kilometrů od nálezu, u jihočeských Bavorovic.
Zda jde o vysoce patogenní verzi N1 zjistí experti do středy.
Köszegi se ale už teď obává o osud svého chovu, který živí celou rodinu.
"Kdybychom museli všechno vymlátit a nedostali dostatečné odškodnění, byla by to pro nás úplná likvidace," říká farmář. Dodává, že už teď jsou výkupní ceny drůbeže tak nízké, že to sotva stačí na obživu.
Všechna opatření už plní
Myšlenky na nejhorší - že by se ptačí chřipkou nakazila jeho drůbež - se zemědělec zatím snaží zaplašit. "Zatím nevíme, co bude dál," říká Köszegi.
Doufá, že všechno pro něj dopadne dobře. "To ale víte, že teď se cítím dost blbě," svěřuje se.
Köszegi chová na rodinné farmě asi 35 tisíc kuřat a na dva tisíce divokých hus. Jeho chov je v nejbližším okolí od místa, kde byla nalezena uhynulá labuť, největší.
Už teď plní všechna bezpečnostní opatření, která před časem vyhlásili veterináři. Všechna kuřata jsou zavřená v halách, husy jsou pod sítěmi a krmí se rovněž v halách. Do své farmy nikoho nepouští.
Pokud by veterináři potvrdili, že uhynulá labuť byla skutečně nakažena vysoce nebezpečným virem H5H1, znamenalo by to pro Antona Köszegiho, že by z jeho farmy nesměl ven žádný pták ani vajíčko. Všechno by bylo uzavřeno.
Navíc by veterináři jeho chov mnohem důkladněji sledovali. Zjišťovali by například, jestli neumírá víc drůbeže, než je běžné, nebo zda ptáci přijímají stejné množství potravy jako dříve.
"Zatím ale nevíme, co bude, co nás vlastně čeká," dodává Köszegi.