Zeman jmenoval nové soudce a přijal rezignaci Brožové

ČTK ČTK
21. 1. 2015 14:54
Iva Brožová stála v čele Nejvyššího soudu od roku 2002, od čtvrtka ji nahradí ve funkci Pavel Šámal.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 26 nových soudců obecných soudů. Nejvíce jich zamíří do obvodu Krajského soudu v Ústí nad Labem. Jména Zemanovi navrhla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a schválila vláda. U obecních soudů je stále mírný nedostatek soudců. Prezident na nově jmenované soudce apeloval, aby přispěli ke zrychlení soudních řízení.

Pár hodin před jmenováním prezidentovi donesla svoji rezignaci předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Tu od čtvrtka nahradí ve funkci Pavel Šámal. Brožová stála v čele NS od roku 2002. Jako hlavní důvod rezignace uvedla třiašedesátiletá soudkyně důchodový věk.

Jeden soudce neprošel

Mezi kandidáty převažují ženy, kterých je 18. Z navržených právníků je pět justičních čekatelů, zbytek nominovaných má za sebou jinou právní praxi. Celkem deset kandidátů má posílit soudy v obvodu ústeckého krajského soudu, po čtyřech zamíří do obvodu středočeského, královéhradeckého a brněnského krajského soudu. Tři budoucí soudce navrhla Válková do obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích, dva k soudům spadajícím pod Krajský soud v Ostravě.

Ke jmenování soudců potřebuje prezident podle ústavy spolupodpis předsedy vlády. Proto kabinet seznam kandidátů na funkce soudců vždy projednává předem. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) původně navrhla vládě a Zemanovi 27 kandidátů, později ale vzala zpět návrh, který se týkal právníka Pavla Bednaříka.

Ten působil na ministerstvu jako ředitel odboru dohledu, a to od loňského dubna do srpna, kdy byl náhle odvolán. Válková nechtěla v médiích svůj krok komentovat, uvedla jen, že v mezidobí dostala informace od svého prvního náměstka Roberta Pelikána, na jejichž základě Bednaříkovu kandidaturu přehodnotila.

Odchod do důchodu

Rezignaci na post předsedkyně Nejvyššího soudu Brožová oznámila prezidentu Zemanovi v úterý. Funkci třiašedesátiletá soudkyně opouští především kvůli důchodovému věku. Chce odpočívat.

Impulsem k odchodu byla také novela zákona o soudech a soudcích, kvůli které skončí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia. Nový předseda si tak bude vytvářet vlastní tým.

Zároveň Brožová zdůraznila, že svou rezignací umožní jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích. "Podle mě je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident," řekla ČTK v úterý Brožová. Funkční období Josefa Baxy, předsedy Nejvyššího správního soudu, končí 1. října 2018.

Rezignace Brožové mnohé politiky a představitele justice překvapila. Podle dalších, například prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové, ale Brožová svůj odchod dlouhodobě avizovala. Baxa se domnívá, že svého nástupce si Brožová v podstatě sama vybrala. Brožová se k tomu nechtěla vyjádřit.

Šámal má v justici pověst předního odborníka na trestní právo. Soudcem NS je od roku 1993, zároveň působí jako vysokoškolský profesor. Místopředsedou NS zůstává Roman Fiala.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy