Zeman jmenoval nové soudce a přijal rezignaci Brožové

ČTK ČTK
21. 1. 2015 14:54
Iva Brožová stála v čele Nejvyššího soudu od roku 2002, od čtvrtka ji nahradí ve funkci Pavel Šámal.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 26 nových soudců obecných soudů. Nejvíce jich zamíří do obvodu Krajského soudu v Ústí nad Labem. Jména Zemanovi navrhla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a schválila vláda. U obecních soudů je stále mírný nedostatek soudců. Prezident na nově jmenované soudce apeloval, aby přispěli ke zrychlení soudních řízení.

Pár hodin před jmenováním prezidentovi donesla svoji rezignaci předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Tu od čtvrtka nahradí ve funkci Pavel Šámal. Brožová stála v čele NS od roku 2002. Jako hlavní důvod rezignace uvedla třiašedesátiletá soudkyně důchodový věk.

Jeden soudce neprošel

Mezi kandidáty převažují ženy, kterých je 18. Z navržených právníků je pět justičních čekatelů, zbytek nominovaných má za sebou jinou právní praxi. Celkem deset kandidátů má posílit soudy v obvodu ústeckého krajského soudu, po čtyřech zamíří do obvodu středočeského, královéhradeckého a brněnského krajského soudu. Tři budoucí soudce navrhla Válková do obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích, dva k soudům spadajícím pod Krajský soud v Ostravě.

Ke jmenování soudců potřebuje prezident podle ústavy spolupodpis předsedy vlády. Proto kabinet seznam kandidátů na funkce soudců vždy projednává předem. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) původně navrhla vládě a Zemanovi 27 kandidátů, později ale vzala zpět návrh, který se týkal právníka Pavla Bednaříka.

Ten působil na ministerstvu jako ředitel odboru dohledu, a to od loňského dubna do srpna, kdy byl náhle odvolán. Válková nechtěla v médiích svůj krok komentovat, uvedla jen, že v mezidobí dostala informace od svého prvního náměstka Roberta Pelikána, na jejichž základě Bednaříkovu kandidaturu přehodnotila.

Odchod do důchodu

Rezignaci na post předsedkyně Nejvyššího soudu Brožová oznámila prezidentu Zemanovi v úterý. Funkci třiašedesátiletá soudkyně opouští především kvůli důchodovému věku. Chce odpočívat.

Impulsem k odchodu byla také novela zákona o soudech a soudcích, kvůli které skončí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia. Nový předseda si tak bude vytvářet vlastní tým.

Zároveň Brožová zdůraznila, že svou rezignací umožní jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích. "Podle mě je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident," řekla ČTK v úterý Brožová. Funkční období Josefa Baxy, předsedy Nejvyššího správního soudu, končí 1. října 2018.

Rezignace Brožové mnohé politiky a představitele justice překvapila. Podle dalších, například prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové, ale Brožová svůj odchod dlouhodobě avizovala. Baxa se domnívá, že svého nástupce si Brožová v podstatě sama vybrala. Brožová se k tomu nechtěla vyjádřit.

Šámal má v justici pověst předního odborníka na trestní právo. Soudcem NS je od roku 1993, zároveň působí jako vysokoškolský profesor. Místopředsedou NS zůstává Roman Fiala.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy