Sliby chyby? Jak vládní strany plní své předvolební programy

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
30. 1. 2015 19:15
Zrada voličů nenastala, ČSSD, ANO i KDU-ČSL na předvolebních slibech pracují. Jen ne vždy úspěšně, alespoň zatím.
První trojstranné jednání o vládě.
První trojstranné jednání o vládě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Podpis koaliční smlouvy více než rok nazpět vzbuzoval otázky, nakolik bude trojice vládních stran schopna spolupracovat. Třecí plochy se očekávaly zejména mezi sociální demokracií a hnutím ANO Andreje Babiše, po čtvrtině mandátu se ale zdá, že spolupráce funguje.

A jak se tedy zatím daří ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL plnit předvolební sliby?

Foto: Jiří Kropáček

ČSSD zrušila poplatky, služební zákon s otazníkem

Jedním ze zásadních předvolebních témat sociální demokracie byly poplatky ve zdravotnictví. Kromě zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci, o kterém rozhodl ještě za Nečasovy vlády Ústavní soud, se ČSSD zavázala k zrušení poplatků v lékárně a u praktických lékařů.

Přestože i hnutí ANO ve svém programu bylo pro změnu regulačních poplatků, byl to právě ministr financí Babiš, s kým se ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dostal do sporu. Babišovou podmínkou totiž bylo, aby se na krytí zhruba čtyřmiliardového výpadku, ke kterému došlo v rozpočtu nemocnic, lékařů a lékáren, podílel i Němečkův resort.

Důraz, z tria budoucích koaličních partnerů asi největší, kladla ČSSD i na přijetí služebního zákona. "Prosadíme zákon o státní službě v podobě, která zajistí plně transparentní, odpolitizovanou, profesionální, stabilní a efektivní státní správu," proklamovala strana lidem před volbami.

Pocity z výsledku však byly spíše rozpačité – Sněmovna sice přehlasovala i veto prezidenta Miloše Zemana a zákon schválila. Po nátlaku opozice z něj však vypadlo například zamýšlené ředitelství státní služby, namísto toho vznikl post zvláštního náměstka na ministerstvu vnitra.

To někteří politologové kritizovali, právě samostatné ředitelství totiž podle nich bylo jednou z pojistek proti zásahům zvenčí. "Tím se celé tažení za rekonstrukci státu zhroutilo. Je zjevné, že původní koncepce byla, že tady vznikne cosi jako nezávislá státní správa, a tato koncepce se zhroutila ve prospěch politického pragmatismu," prohlásil například Bohumil Doležal.

ANO: Slibovaný zákon o státním zastupitelství se musí přepsat. Znovu

Hnutí ANO zaznamenalo zatím největší odklon od předvolebního programu v případě nového zákona o státním zastupitelství. "Budeme prosazovat naprosté odpolitizování soustavy státního zastupitelství tím, že prosadíme nový způsob jmenování a odvolávání nejvyššího státního zástupce Parlamentem," slibovalo hnutí v části Právo a spravedlnost ještě před volbami, stejně jako zbylé dvě partaje.

Jenže právě ministerstvo spravedlnosti bylo jedním z kabinetních postů, které ANO obsadilo a kontrolovalo tak tvorbu normy, kterou se už zabývalo několik předchozích vlád.

Práce na nové normě ovšem od počátku provázely nesnáze – nejprve tehdejší náměstkyně ministryně Válkové Hana Marvanová několik měsíců ladila její podobu s Nejvyšším státním zastupitelstvím, aby její nástupce Robert Pelikán zákon přepsal k nevoli žalobců "na hlavu".

Hlavním protiargumentem zástupců byla větší závislost na ministerstvu spravedlnosti. V normě zároveň chybělo i zmíněné jmenování a odvolávání šéfa žalobců Parlamentem – tato pravomoc zůstala nadále vládě, jen s tím rozdílem, že odvolání by bylo možné "za porušení povinnosti" – optikou žalobců tedy za cokoliv.

Podoba, kterou ministerstvo představilo, znepokojila kromě státních zástupců i premiéra Bohuslava Sobotku. Podle něj se musí norma přepsat a zmizet by z ní měly nejkonfliktnější pasáže.

KDU-ČSL: Ochrana whistleblowerů není, sleva na děti ano

Nejmenší koaliční strana si jako tradiční téma drží sociální a rodinnou politiku. V tomto směru se dá za úspěch považovat prosazení vyšší daňové slevy na děti. Lidovci sice požadovali mnohem vyšší částky, vládní kompromis však nakonec zněl, že tento rok sleva stoupne o 200 korun na druhé dítě a 300 korun na třetí a další.

Podle lidovců existuje i dohoda na příští roky, kdy by v roce 2017 měla sleva vzrůst až na 500 korun na druhé, respektive 900 korun na třetí a další dítě. Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš však avizoval, že o zvyšování se ještě povede debata. "Já to beru, že se bavíme o roce 2015, protože predikovat něco na tři roky dopředu nemůžeme," prohlásil.

KDU-ČSL do svého seznamu předvolebních slibů zahrnula i větší ochranu whistleblowerů – tedy lidí, kteří ohlásí korupci. "Oznamovatel musí být chráněn proti fyzickým útokům, pracovněprávním sankcím i proti tiskovým útokům na jeho osobnost," chtěli lidovci motivovat k většímu počtu oznámení na korupční jednání.

Zcela nový zákon měl podle jejich představ platit už od začátku tohoto roku, což se však ukázalo jako nereálné.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 34 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy