Sliby chyby? Jak vládní strany plní své předvolební programy

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
30. 1. 2015 19:15
Zrada voličů nenastala, ČSSD, ANO i KDU-ČSL na předvolebních slibech pracují. Jen ne vždy úspěšně, alespoň zatím.
První trojstranné jednání o vládě.
První trojstranné jednání o vládě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Podpis koaliční smlouvy více než rok nazpět vzbuzoval otázky, nakolik bude trojice vládních stran schopna spolupracovat. Třecí plochy se očekávaly zejména mezi sociální demokracií a hnutím ANO Andreje Babiše, po čtvrtině mandátu se ale zdá, že spolupráce funguje.

A jak se tedy zatím daří ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL plnit předvolební sliby?

Foto: Jiří Kropáček

ČSSD zrušila poplatky, služební zákon s otazníkem

Jedním ze zásadních předvolebních témat sociální demokracie byly poplatky ve zdravotnictví. Kromě zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci, o kterém rozhodl ještě za Nečasovy vlády Ústavní soud, se ČSSD zavázala k zrušení poplatků v lékárně a u praktických lékařů.

Přestože i hnutí ANO ve svém programu bylo pro změnu regulačních poplatků, byl to právě ministr financí Babiš, s kým se ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dostal do sporu. Babišovou podmínkou totiž bylo, aby se na krytí zhruba čtyřmiliardového výpadku, ke kterému došlo v rozpočtu nemocnic, lékařů a lékáren, podílel i Němečkův resort.

Důraz, z tria budoucích koaličních partnerů asi největší, kladla ČSSD i na přijetí služebního zákona. "Prosadíme zákon o státní službě v podobě, která zajistí plně transparentní, odpolitizovanou, profesionální, stabilní a efektivní státní správu," proklamovala strana lidem před volbami.

Pocity z výsledku však byly spíše rozpačité – Sněmovna sice přehlasovala i veto prezidenta Miloše Zemana a zákon schválila. Po nátlaku opozice z něj však vypadlo například zamýšlené ředitelství státní služby, namísto toho vznikl post zvláštního náměstka na ministerstvu vnitra.

To někteří politologové kritizovali, právě samostatné ředitelství totiž podle nich bylo jednou z pojistek proti zásahům zvenčí. "Tím se celé tažení za rekonstrukci státu zhroutilo. Je zjevné, že původní koncepce byla, že tady vznikne cosi jako nezávislá státní správa, a tato koncepce se zhroutila ve prospěch politického pragmatismu," prohlásil například Bohumil Doležal.

ANO: Slibovaný zákon o státním zastupitelství se musí přepsat. Znovu

Hnutí ANO zaznamenalo zatím největší odklon od předvolebního programu v případě nového zákona o státním zastupitelství. "Budeme prosazovat naprosté odpolitizování soustavy státního zastupitelství tím, že prosadíme nový způsob jmenování a odvolávání nejvyššího státního zástupce Parlamentem," slibovalo hnutí v části Právo a spravedlnost ještě před volbami, stejně jako zbylé dvě partaje.

Jenže právě ministerstvo spravedlnosti bylo jedním z kabinetních postů, které ANO obsadilo a kontrolovalo tak tvorbu normy, kterou se už zabývalo několik předchozích vlád.

Práce na nové normě ovšem od počátku provázely nesnáze – nejprve tehdejší náměstkyně ministryně Válkové Hana Marvanová několik měsíců ladila její podobu s Nejvyšším státním zastupitelstvím, aby její nástupce Robert Pelikán zákon přepsal k nevoli žalobců "na hlavu".

Hlavním protiargumentem zástupců byla větší závislost na ministerstvu spravedlnosti. V normě zároveň chybělo i zmíněné jmenování a odvolávání šéfa žalobců Parlamentem – tato pravomoc zůstala nadále vládě, jen s tím rozdílem, že odvolání by bylo možné "za porušení povinnosti" – optikou žalobců tedy za cokoliv.

Podoba, kterou ministerstvo představilo, znepokojila kromě státních zástupců i premiéra Bohuslava Sobotku. Podle něj se musí norma přepsat a zmizet by z ní měly nejkonfliktnější pasáže.

KDU-ČSL: Ochrana whistleblowerů není, sleva na děti ano

Nejmenší koaliční strana si jako tradiční téma drží sociální a rodinnou politiku. V tomto směru se dá za úspěch považovat prosazení vyšší daňové slevy na děti. Lidovci sice požadovali mnohem vyšší částky, vládní kompromis však nakonec zněl, že tento rok sleva stoupne o 200 korun na druhé dítě a 300 korun na třetí a další.

Podle lidovců existuje i dohoda na příští roky, kdy by v roce 2017 měla sleva vzrůst až na 500 korun na druhé, respektive 900 korun na třetí a další dítě. Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš však avizoval, že o zvyšování se ještě povede debata. "Já to beru, že se bavíme o roce 2015, protože predikovat něco na tři roky dopředu nemůžeme," prohlásil.

KDU-ČSL do svého seznamu předvolebních slibů zahrnula i větší ochranu whistleblowerů – tedy lidí, kteří ohlásí korupci. "Oznamovatel musí být chráněn proti fyzickým útokům, pracovněprávním sankcím i proti tiskovým útokům na jeho osobnost," chtěli lidovci motivovat k většímu počtu oznámení na korupční jednání.

Zcela nový zákon měl podle jejich představ platit už od začátku tohoto roku, což se však ukázalo jako nereálné.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy