Praha - Po silných mrazech v první polovině ledna, které sužovaly střední Evropu, se u nás počasí vrátilo k lednovým dlouhodobým normálům.
I přesto, že v pátek 23. ledna v horských oblastech foukal silný vítr, který v nárazech místy dosáhl rychlosti přes 110 km/h, zdaleka nedosáhl takové rychlosti jako ve Španělsku, na jihozápadě Francie a v Itálii.
Co způsobilo orkán na jihozápadě Evropy?
22. ledna se nad západním Atlantikem u Azorských ostrovů utvořila hluboká oblast nízkého tlaku vzduchu. Právě mezi touto cyklonou, která dostala jméno Klaus, a Azorskou tlakovou výší, která je v tomto ročním období posunutá více na jih, se utvořil obrovský tlakový gradient.
Vrchol na 193 km/h
Vítr, který dosáhl rychlosti orkánu, byl výsledkem vyrovnání tlakových rozdílů v atmosféře.
Nejsilnější nárazy větru byly naměřeny na severu Španělska - v horských oblastech tam vítr dosáhl rychlosti 198 km/h, v nížinách to byl nejvyšší náraz na 193 km/h.
Na Baleárských ostrovech dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 120 km/h, na jihozápadě Francie 180 km/h a na severu Itálie přes 160 km/h.
Tlaková níže, která dále postupovala přes Biskajský záliv, severní Španělsko, jižní Francii a Apeninský poloostrov, postupně slábla.
Nyní začala počasí nad severním Španělskem ovlivňovat studená fronta, jež je spojená s tlakovou níží se středem nad Velkou Británií, která sem znovu přinese silný vítr. Ten může místy opět dosáhnout rychlosti přes 120 km/h.
Španělští meteorologové před ním znovu varují.
Co ukáže Klaus
Zesláblá tlaková níže Klaus se nyní přesouvá z Apeninského poloostrova dále na Balkán a počasí v České republice ovlivňuje pouze svým severním okrajem na Moravě a ve Slezsku, kde bude dnes a ve čtvrtek foukat čerstvý vítr o rychlosti 5 až 9 m/s, v nárazech do 20 m/s, tj. 76 km/h.
Oproti orkánu Kyrril (19. ledna 2007), kdy vítr na Sněžce dosáhl rychlosti 216 km/h, a orkánu Emma (1. a 2. března 2008) s nejvyšší rychlostí 168 km/h to bude o mnoho méně.